Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

John Dalton – biografia i dokonania

 John Dalton
John Dalton 

Biografia

John Dalton urodził się w 1766 roku w Cumberland w Wielkiej Brytanii. Nie uczęszczał do żadnej szkoły – nauczał go ojciec (z zawodu tkacz), a ponadto Dalton uczył się pracując u miejscowego naukowca, Elihu. Przyszły fizyk był niesłychanie zdolnym samoukiem, dlatego już jako nastolatek zaczął pełnić funkcję nauczyciela w wiejskiej szkółce.

Przez całe życie utrzymywał się z działalności pedagogicznej - wykładał matematykę i chemię. Doszedł do stanowiska profesora Uniwersytetu w Oxfordzie. Był również sekretarzem Towarzystwa Filozoficznego i Literackiego w Manchesterze.

Cierpiał na daltonizm - wadę wzroku nazwaną tak od jego nazwiska, którą opisał jako pierwszy. Ponadto ostatnią wolą Daltona było wykorzystanie jego gałek ocznych do dalszych badań nad tym schorzeniem. Nigdy się nie ożenił. Zmarł w 1844 roku w Manchesterze.

Dokonania

Naukowe zainteresowania Daltona były niezwykle rozległe. Przez większość życia prowadził dziennik z zapiskami dotyczącymi pogody, dzięki któremu wniósł znaczny wkład w dziedzinę meteorologii. Zajmował się zjawiskiem zorzy polarnej (rozpatrywał je w związku z elektromagnetyzmem) i wiatrami pasatowymi. Ponadto precyzyjnie opisał mechanizm powstawania

Zobacz również

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami.

  Więcej
 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze.

  Więcej
 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Lamboi
2016-12-13 08:28:37
Polecam
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28