Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sir James Chadwick – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
James Chadwick
Sir James Chadwick (ok. 1935)

Biografia

Sir James Chadwick urodził się w 1891 roku w Cheshire w Anglii. Był synem Johna Josepha Chadwicka i Anne Mary Knowles. Ukończył szkołę średnią w Manchesterze, a następnie Wydział Fizyki na Uniwersytecie w Manchesterze. W latach 1911 - 1913 pracował w laboratorium pod kierunkiem profesora Ernesta Rutherforda. Po uzyskaniu dyplomu otrzymał stypendium i wyjechał do Berlina, gdzie był asystentem Hansa Geigera.

Po wybuchu I wojny światowej Chadwicka internowano w Ruhleben. Po wojnie, w 1919 r., naukowiec wrócił do Anglii, by ponownie współpracować z Rutherfordem, który w tym czasie przeniósł się do Cambridge do Laboratorium Cavendisha. Niedługo potem Chadwick został wybrany członkiem Caius College, a w 1927 roku wszedł w skład Royal Society. Powierzono mu również funkcję zastępcy Dyrektora Laboratorium Cavendisha.  

W 1925 roku ożenił się z Aileen Stewart-Brown, z którą miał dwie córki bliźniaczki. W Cambridge naukowiec pozostał do 1935 roku, kiedy został profesorem fizyki na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W czasie II wojny światowej, w latach 1943 – 1945, kierował amerykańskim projektem Manhattan mającym na celu stworzenie bomby atomowej. W 1945 roku Chadwick otrzymał tytuł szlachecki.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');