Sir James Chadwick – biografia i dokonania

James Chadwick
Sir James Chadwick (ok. 1935)

Biografia

Sir James Chadwick urodził się w 1891 roku w Cheshire w Anglii. Był synem Johna Josepha Chadwicka i Anne Mary Knowles. Ukończył szkołę średnią w Manchesterze, a następnie Wydział Fizyki na Uniwersytecie w Manchesterze. W latach 1911 - 1913 pracował w laboratorium pod kierunkiem profesora Ernesta Rutherforda. Po uzyskaniu dyplomu otrzymał stypendium i wyjechał do Berlina, gdzie był asystentem Hansa Geigera.

Po wybuchu I wojny światowej Chadwicka internowano w Ruhleben. Po wojnie, w 1919 r., naukowiec wrócił do Anglii, by ponownie współpracować z Rutherfordem, który w tym czasie przeniósł się do Cambridge do Laboratorium Cavendisha. Niedługo potem Chadwick został wybrany członkiem Caius College, a w 1927 roku wszedł w skład Royal Society. Powierzono mu również funkcję zastępcy Dyrektora Laboratorium Cavendisha.  

W 1925 roku ożenił się z Aileen Stewart-Brown, z którą miał dwie córki bliźniaczki. W Cambridge naukowiec pozostał do 1935 roku, kiedy został profesorem fizyki na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W czasie II wojny światowej, w latach 1943 – 1945, kierował amerykańskim projektem Manhattan mającym na celu stworzenie bomby atomowej. W 1945 roku Chadwick otrzymał tytuł szlachecki. W 1948 roku fizyk wrócił do Anglii. W latach 1957 – 1962 był członkiem AEA (Komisji Nadzoru Badań i Wykorzystania Energii Atomowej w Wielkiej Brytanii). Zmarł w 1974 roku w Cambridge.

Dokonania

Sir James Chadwick to jeden z największych fizyków XX wieku. W 1932 roku odkrył neutron, jedną z cząstek elementarnych w atomie. Za to osiągnięcie został odznaczony medalem Hughesa Królewskiego Towarzystwa Naukowego, zaś w 1935 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Odkrycie Chadwicka było efektem długoletnich doświadczeń w dziedzinie fizyki jądrowej. Polegały one na rozbijaniu atomu i obserwowaniu towarzyszących temu procesowi reakcji jądrowych.

Chadwick odkrył cząstkę elementarną o ładunku neutralnym oraz oszacował masę neutronu. Odkrycie Chadwicka zrewolucjonizowało fizykę jądrową, pokazało bowiem, że wbrew wcześniejszym hipotezom, w skład jądra atomu wchodzą nie tylko dodatnie protony, ale również neutralne neutrony. Późniejsze badania wykazały, że reakcje łańcuchowe zachodzące podczas rozszczepienia jądra atomowego powodują powstawanie nadmiaru neutronów, czemu towarzyszy emisja ogromnej energii. Odkrycie to było zatem istotnym krokiem na drodze do skonstruowania broni nuklearnej.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43