Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Michael Faraday – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Michael Faraday urodził się w 1791 roku w Newington Butts, wówczas wioski w okolicach Londynu. Pochodził z rodziny robotniczej, jego ojciec był kowalem, zaś matka była córką rolnika. Rodzina żyła w bardzo skromnych warunkach. Kiedy Michael Faraday miał trzynaście lat musiał podjąć pracę, żeby finansowo pomóc swoim rodzicom i młodszej siostrze.

Zatrudnił się jako sprzedawca w księgarni George’a Riebau, a następnie przez siedem lat był introligatorem. Praca ta przyczyniła się do rozwoju wielkiej pasji Faradaya, który zaczytywał się w książkach naukowych.

Michael Faraday
Michael Faraday

W 1810 roku przyszły uczony zaczął uczęszczać na wykłady do domu Johna Tatuma, zaś w 1812 zapisał się na wykłady Humphry Davy’ego w Instytucie Królewskim w Londynie. Faraday zaczął zabiegać o poparcie tego naukowca i w 1813 roku udało mu się otrzymać posadę jego asystenta i sekretarza w Instytucie Królewskim.

Młody fizyk wraz ze swoim mistrzem odbył podróż po Europie kontynentalnej poznając największe umysły epoki, między innymi Ampere’a. Wkrótce zaczął wykładać w Towarzystwie Filozoficznym.

W 1816 roku opublikował pierwszą pracę naukową. W 1821 roku ożenił się z Sarą Bernard. W 1824 roku Faraday został wybrany na członka Royal

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 3 =
Komentarze
Kuba • 2015-11-15 17:34:36
Nawet spoko! :)
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');