Biografia
Georg Ohm urodził się w 1789 roku w Erlangen w Bawarii w protestanckiej rodzinie robotniczej jako jedno z siedmiorga dzieci. Jego ojciec był ślusarzem, zaś matka była córką krawca. Ojciec Ohma pomimo swojej profesji interesował się matematyką i nauczał swojego syna.
Młody fizyk uczył się w Gimnazjum w Erlangen, a w 1805 roku rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. Ohm nie był jednak zainteresowany regularną nauką, zamiast niej wybierał natomiast życie towarzyskie i zabawy. Z tego powodu ojciec fizyka skłonił go do rezygnacji z edukacji po trzech semestrach.
Georg Ohm |
Ohm wyjechał do Szwajcarii, gdzie dostał posadę nauczyciela matematyki. Następnie zaś pracował jako prywatny guwerner. W 1811 roku powrócił na Uniwersytet w Erlangen. Tym razem ukończył edukację, uzyskując stopień doktora. Następnie dostał stanowisko wykładowcy matematyki. Porzucił jednak tę posadę i zaczął pracować jako nauczyciel matematyki i fizyki w szkole w Bambergu. W kolejnych latach nauczał tych przedmiotów również w Gimnazjum Jezuickim w Kolonii.
W 1827 roku opublikował swoją słynną teorię elektryczności, która nie została jednak przyjęta z entuzjazmem. W 1833 roku Ohm dostał posadę profesora na Politechnice w Norymberdze. W 1842 roku wybrano go na członka Royal Society, zaś w 1845 roku został członkiem Akademii Bawarskiej. W 1852 roku, na dwa lata przed śmiercią otrzymał wymarzone stanowisko profesora na Uniwersytecie w Monachium. Zmarł w Monachium w 1854 roku.
Dokonania
Georg Ohm pomimo swoich wielkich osiągnięć w dziedzinie fizyki przez całe życie czuł się niedoceniany jako naukowiec. Interesował się przede wszystkim elektrycznością. Był odkrywcą słynnego prawa zwanego od jego nazwiska prawem Ohma. Zauważył mianowicie proporcjonalną relację pomiędzy natężeniem prądu i napięciem prądu między końcami przewodnika.
Ponadto stwierdził zjawisko oporności właściwej, a więc zależności oporu od formy geometrycznej przewodnika. Od jego nazwiska jednostka rezystacji (oporu elektrycznego) nosi nazwę om. Ohm badał także procesy akustyczne. Zauważył, że wrażenia słuchowe powstają w wyniku drgań harmonicznych.