Georg Ohm – biografia i dokonania

Biografia

Georg Ohm urodził się w 1789 roku w Erlangen w Bawarii w protestanckiej rodzinie robotniczej jako jedno z siedmiorga dzieci. Jego ojciec był ślusarzem, zaś matka była córką krawca. Ojciec Ohma pomimo swojej profesji interesował się matematyką i nauczał swojego syna.

Młody fizyk uczył się w Gimnazjum w Erlangen, a w 1805 roku rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. Ohm nie był jednak zainteresowany regularną nauką, zamiast niej wybierał natomiast życie towarzyskie i zabawy. Z tego powodu ojciec fizyka skłonił go do rezygnacji z edukacji po trzech semestrach.

Georg Simon Ohm
Georg Ohm

Ohm wyjechał do Szwajcarii, gdzie dostał posadę nauczyciela matematyki. Następnie zaś pracował jako prywatny guwerner. W 1811 roku powrócił na Uniwersytet w Erlangen. Tym razem ukończył edukację, uzyskując stopień doktora. Następnie dostał stanowisko wykładowcy matematyki. Porzucił jednak tę posadę i zaczął pracować jako nauczyciel matematyki i fizyki w szkole w Bambergu. W kolejnych latach nauczał tych przedmiotów również w Gimnazjum Jezuickim w Kolonii.

W 1827 roku opublikował swoją słynną teorię elektryczności, która nie została jednak przyjęta z entuzjazmem. W 1833 roku Ohm dostał posadę profesora na Politechnice

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06