Dmitrij Mendelejew – biografia i dokonania

Biografia

Dmitrij Mendelejew urodził się w 1834 roku w Tobolsku. Jego ojciec był nauczycielem literatury. Wziął udział w powstaniu dekabrystów, za co został zesłany na Syberię. Matka Mendelejewa była zamożną właścicielką huty szkła. Jednak po śmierci ojca i pożarze fabryki rodzina znacznie podupadła finansowo.

Dymitr Mendelejew pobierał naukę w gimnazjum w Tobolsku. W 1849 roku wraz z rodziną przeniósł się do Petersburga, gdzie studiował na wydziale matematyczno-fizycznym w Głównym Instytucie Pedagogicznym.

W młodości chorował na gruźlicę, dlatego przyjął posadę nauczyciela nauk przyrodniczych w gimnazjum w Symferopolu na Krymie, gdzie panował klimat wspomagający proces leczenia. W 1857 roku Mendelejew wrócił do Petersburga. W 1861 roku ożenił się z Teodozją Nikitiną Leszewą, z którą miał dwoje dzieci.

Dmitrij Mendelejew
Dmitrij Mendelejew (1987)


W latach 1859 – 1861 prowadził badania na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1863 roku został profesorem chemii w Petersburskim Instytucie Technicznym. Pracował również w Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. W 1881 roku ożenił się z Anną Iwanowną Popową, mimo że nie miał jeszcze formalnego rozwodu z pierwszą żoną. W świetle rosyjskiego prawa był bigamistą. Z drugiego małżeństwa przyszło na świat czworo dzieci. Z powodu obyczajowego skandalu odmówiono Mendelejewowi członkowstwa w Rosyjskiej Akademii Nauk.

W 1890 roku uczony porzucił stanowisko na Uniwersytecie Petersburskim z powodu nagany, jaką otrzymał od ministra oświaty za poparcie protestów studenckich. Następnie pracował jako dyrektor Urzędu Miar i Wag. Piastując to stanowisko przyczynił się do opatentowania rosyjskiej wódki i ustalenia stałego procentu alkoholu etylowego w tym napoju.

W 1905 roku został członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla, jednak nie otrzymał jej na skutek wewnętrznych rozgrywek w Akademii. Zmarł w 1907 roku w Petersburgu z powodu powikłań grypy.

Dokonania

Dimitrij Mendelejew był jednym z najwybitniejszych chemików. Zajmował się zarówno chemią organiczną, jak i nieorganiczną. Jego najsłynniejszym osiągnięciem było stworzenie tak zwanego układu okresowego pierwiastków (tablica Mendelejewa), czyli uszeregowanie pierwiastków według liczby atomowej i prawa okresowości. Jednocześnie na tej podstawie przewidział istnienie nieznanych wówczas pierwiastków takich, jak gal, skand, german czy polon.

Ponadto Mendelejew odkrył pirokolodion (proch bezdymny). Zajmował się także roztworami, miedzy innymi wyjaśnił zjawisko kontrakcji objętości.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
martyna besska
2021-10-04 14:50:49
baba sie nie kapnie bo pozamienialam trochr zadan i jest ok no i to tyle wiec baedzo dzinkuje
elo trelo
2020-12-15 17:32:33
no poprostu dzk
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53