Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Johannes van der Waals – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
na czeke
Kosu • 2019-01-20 16:37:23
fajne
tuta • 2019-01-20 13:42:27
fajne
f0x • 2019-01-17 11:14:23
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
chcesz w pape
SSASS • 2019-01-15 22:12:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Johannes van der Waals urodził się w 1837 roku w Leyden w Holandii. Po ukończeniu szkoły podstawowej uzyskał uprawnienia nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie w Leyden, dzięki czemu mógł również uczyć matematyki i fizyki.

Początkowo pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Deventer, a następnie zatrudnił się w szkole w Hadze, gdzie został dyrektorem. W 1873 roku obronił doktorat na temat gazów i cieczy.

W 1864 roku ożenił się z Anną Magdaleną Smith, która zmarła kilka lat po ślubie. Mieli trzy córki i syna. Pierwsza córka, Anna Madeleine, po śmierci matki prowadziła dom i opiekował się rodzeństwem. Jacqueline Elisabeth była nauczycielką historii i znaną poetką, Johanna Diderica pracowała jako nauczycielka angielskiego. Van der Waals nie ożenił się po raz drugi.

Johannes van der Waals
Johannes van der Waals


W 1876 roku mianowano go profesorem fizyki Uniwersytetu w Amsterdamie. Po jego śmierci katedrę tę objął jego syn, Johannes Dideric. W 1910 roku van der Waals został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Zmarł w Amsterdamie w 1923 roku.

Dokonania

Johannes van der Waals został odznaczony Nagrodą Nobla za „badania równania stanu gazów i cieczy rzeczy

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =