Johannes van der Waals – biografia i dokonania

Biografia

Johannes van der Waals urodził się w 1837 roku w Leyden w Holandii. Po ukończeniu szkoły podstawowej uzyskał uprawnienia nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie w Leyden, dzięki czemu mógł również uczyć matematyki i fizyki.

Początkowo pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Deventer, a następnie zatrudnił się w szkole w Hadze, gdzie został dyrektorem. W 1873 roku obronił doktorat na temat gazów i cieczy.

W 1864 roku ożenił się z Anną Magdaleną Smith, która zmarła kilka lat po ślubie. Mieli trzy córki i syna. Pierwsza córka, Anna Madeleine, po śmierci matki prowadziła dom i opiekował się rodzeństwem. Jacqueline Elisabeth była nauczycielką historii i znaną poetką, Johanna Diderica pracowała jako nauczycielka angielskiego. Van der Waals nie ożenił się po raz drugi.

Johannes van der Waals
Johannes van der Waals


W 1876 roku mianowano go profesorem fizyki Uniwersytetu w Amsterdamie. Po jego śmierci katedrę tę objął jego syn, Johannes Dideric. W 1910 roku van der Waals został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Zmarł w Amsterdamie w 1923 roku.

Dokonania

Johannes van der Waals został odznaczony Nagrodą Nobla za „badania równania stanu gazów i cieczy rzeczywistych”. Fizyk kontynuując zatem badania Claususia rozwinął kinetyczną teorię gazów i cieczy.

W swoich eksperymentach skupił się na gazach rzeczywistych, a nie idealnych. Opracowując równanie takiego gazu, wziął pod uwagę objętość gazów oraz międzycząsteczkowe siły oddziaływania, zwane dzisiaj siłami van der Waalsa. Założył, że w przeciwieństwie do gazu idealnego gaz rzeczywisty posiada pewną objętość i że jego cząsteczki oddziaływają ze sobą. W ten sposób rozwinął równanie Clapeyorna, uwzględniając zależność pomiędzy ciśnieniem, objętością i temperaturą gazów. Udowodnił, że gaz rzeczywisty posiada energię nie tylko kinetyczną, ale także potencjalną. Oddziaływania van der Waalsa są to oddziaływania pomiędzy trwałym dipolem i indukowanym dipolem. Powstają one na skutek korelacji ruchów elektronów pomiędzy atomami oddziaływującymi ze sobą.

Warto pamiętać, że Van der Waals był także jednym z pionierów badań techniką niskich temperatur, co zainspirowało innych naukowców. Metodą tą James Dewar otrzymał ciekły wodór i tlen, zaś H. Kamerlingh-Onnes ciekły hel.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43