William Thomson (Kelvin) – biografia i dokonania

Biografia

William Thomson urodził się w 1824 roku w Belfaście. Jego ojciec był wykładowcą matematyki i inżynierii w Royal Belfast Academical Institution. William miał troje rodzeństwa. Został osierocony przez matkę w wieku sześciu lat.

Początkowo jego edukacja odbywała się w domu. W 1833 roku wraz z ojcem i rodzeństwem przeprowadził się do Glasgow. Od tego momentu rodzina odbywała liczne podróże po Europie, między innymi do Niemiec i Holandii. W wieku dziewięciu lat Thomson poważnie zachorował na serce.

Młody badacz był bardzo zdolny i dzięki specjalnemu programowi wspierającemu naukę młodzieży, już w wieku 10 lat zaczął uczyć się na Uniwersytecie w Glasgow. W wieku 12 lat otrzymał nagrodę za przetłumaczenie z łaciny na angielski dialogów Lukiana z Samosaty.

W 1840 roku rozpoczął studia z zakresu matematyki i fizyki na Uniwersytecie w Cambridge. W 1845 roku został członkiem Saint Peter College, dzięki czemu wyjechał na stypendium do Francji. Po powrocie, w wieku zaledwie 22 lat otrzymał stanowisko profesora na Uniwersytecie w Glasgow. W 1852 roku ożenił się ze swoją kuzynką. Po jej śmierci zaś wziął ślub z Frances Blandy.

W 1890 roku został prezesem Royal Society. W 1892 roku nadano mu tytuł lorda Kelvin. Kelvin to nazwa rzeki w Glasgow. Zmarł w 1907 roku w Szkocji.

Dokonania

Lord Kelvin był słynnym fizykiem, matematykiem i przyrodnikiem. Początkowo zajmował się przede wszystkim termodynamiką. Był zafascynowany odkryciami Jamesa Joule’a, a efektem jego współpracy z tym naukowcem było opisanie tak zwanego zjawiska Joule’a-Thomsona. Ponadto w 1848 roku odkrył zero bezwzględne, a w 1854 roku sformułował drugą zasadę termodynamiki, zgodnie z którą:

w układzie termodynamicznie izolowanym istnieje funkcja stanu, która z biegiem czasu nie maleje.

W latach 50. XIX wieku Kelvin zainteresował się natomiast telegrafem. Dzięki jego usilnym pracom i eksperymentom udało się położyć na dnie Oceanu Atlantyckiego podwodne linie telegraficzne łączące Europę z Ameryką. To właśnie to spektakularne wydarzenie przyczyniło się do uzyskania przez Thomsona szlacheckiego tytułu lorda Kelvina. Naukowiec został dyrektorem Atlantic Telegraph Company i czerpał ogromne zyski ze swojego odkrycia.

Ponadto Thomson był autorem kilku wynalazków nawigacyjnych. Skonstruował specjalny kompas dla stalowych okrętów. Opracował również tablice dla żeglarzy i metodę ustalania pozycji statku na morzu.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
hhhhh
2020-11-20 15:50:13
przydatne pozdrawiam
Ostatnio komentowane
0
• 2023-05-28 13:23:15
h
• 2023-05-27 19:56:08
fsff
• 2023-05-27 11:48:28
B. niekompletne
• 2023-05-26 13:03:27
Nice
• 2023-05-25 18:56:03