Wilhelm Roentgen – biografia i dokonania

Biografia

Wilhelm Roentgen urodził się w 1845 roku w Lennep w Niemczech jako jedyne dziecko Friedricha Conrada i Charlotte Constanze Frowein. Jego ojciec był kupcem i fabrykantem. Kiedy przyszły fizyk miał trzy lata, rodzina przeniosła się do Apeldoorn w Holandii.

Początkowo Roentgen interesował się głównie przyrodą, natomiast nie wykazywał większych zdolności naukowych. W 1862 roku zaczął studiować fizykę na Uniwersytecie w Utrechcie, potem zaś zmienił zdanie i wybrał inżynierię na Politechnice w Zurychu. Tam zetknął się z dwoma wielkim autorytetami naukowymi Rudolfem Claususiem i Augustem Kundtem.

W 1869 roku obronił doktorat i został asystentem Kundta, Wraz z nim przeniósł się na Uniwersytet w Strasburgu. W 1872 roku Roentgen ożenił się z Anną Berthą Ludwig von Zurich, którą poznał w kawiarni prowadzonej przez jej ojca. Była to siostrzenica poety Otto Ludwiga. Nie mieli własnych dzieci, ale adoptowali córkę brata Anny.

Wilhelm Roentgen
Wilhelm Roentgen


W 1875 roku Roentgen zaczął zaś wykładać w Akademii Rolniczej w Hohenheim. Następnie na trzy lata wrócił do Strasburga, gdzie pracował jako profesor fizyki, by potem przenieść się na Uniwersytet w Giessen. Kariera Roentgena nabrała szybkiego tempa – zabiegały o niego

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
sandra
2018-05-28 15:54:28
brakuje reszty
Ostatnio komentowane
Y
• 2022-05-25 20:07:24
to 6
• 2022-05-25 18:28:33
js2115
• 2022-05-25 16:06:43
Punkt 3. Nie jest to prawda. Modlitwa w INTENCJACH Ojca Świętego. To znaczy, że modlimy...
• 2022-05-24 15:08:48