Ernest Rutherford – biografia i dokonania

Biografia

Ernest Rutherford urodził się w 1871 roku w Spring Grove w Nowej Zelandii. Jego ojciec był z pochodzenia Szkotem, który wyemigrował w dzieciństwie wraz z rodziną do Nowej Zelandii. Pracował jako kołodziej. Z kolei matka była nauczycielką, z pochodzenia Angielką.

Młody Rutherford uczył się w Nelson College, a następnie po otrzymaniu stypendium studiował matematykę i fizykę w Canterbury College. W 1894 roku uzyskał stypendium i wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie robił badania w Laboratorium Cavendisha w Cambridge pod kierunkiem Josepha Johna Thomsona.

W 1898 roku rozpoczął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie McGill w Montrealu w Kanadzie. W 1900 roku ożenił się z Mary Georginą Newton, z którą miał jedną córkę Eileen. W 1907 roku wrócił do Anglii, ponieważ dostał propozycję objęcia stanowiska profesora fizyki na Uniwersytecie w Manchesterze po Arthurze Schusterze. To właśnie tam dokonał swojego największego odkrycia, za które w 1908 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Ernest Rutherford
Ernest Rutherford


Od 1919 roku pełnił funkcję dyrektora Laboratorium Cavendisha w Cambridge. W czasie, gdy piastował to stanowisko aż trzech jego uczniów otrzymało Nagrodę Nobla: James Chadwick, John Cockroft oraz Ernest Thomas Sinton Walton. W 1914 roku Rutheford otrzymał tytuł szlachecki. Był prezesem Royal Society.

Lubił grać w golfa i interesował się motoryzacją. Zmarł w Cambridge w 1937 roku z powodu komplikacji po uwięźnięciu przepukliny brzusznej. Został pochowany w Kolegiacie św. Piotra w Westminsterze obok Isaaca Newtona i Lorda Kelvina.

Dokonania

Ernest Rutherford zapisał się w historii współczesnej fizyki dzięki odkryciom związanym z budową i funkcjonowaniem atomu. Jego najwybitniejszym dokonaniem było zbadanie rozpadu pierwiastków promieniotwórczych oraz doświadczalne wykrycie jądra atomowego. Rutherford jako pierwszy opisał naturę promieniowania radioaktywnego i podzielił je na promieniowanie o ładunku dodatnim (alfa) i ujemnym (beta).

Fizyk wykorzystał cząsteczki alfa w swoim słynnym eksperymencie, który przeprowadził wraz ze swoimi studentami w Manchesterze w 1907 roku. Polegał on mianowicie na bombardowaniu atomu cząstkami alfa przy użyciu złotej folii. Dzięki temu udało się udowodnić, że atom nie jest niepodzielny, jak wcześniej sądzono. Wykazano bowiem istnienie jądra atomowego, obliczono jego masę, co w dalszej kolejności doprowadziło do stworzenia pierwszego modelu atomu. Ponadto Rutherfordowi udało mu się dokonać przemiany atomu azotu w tlen.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
X
2024-05-14 14:36:27
W dziedzinie chemii dostał Nobla
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43