James Watt (ur. 19 stycznia 1736 w Greenock, zm. 25 sierpnia 1819 w Birmingham) był szkockim inżynierem oraz wynalazcą. Jego pomysły dotyczące ulepszenia konstrukcji maszyny parowej zapoczątkowały rewolucję przemysłową. Jako pierwszy użył określenia „koń mechaniczny”. Na jego pamiątkę nazwano jednostkę mocy - wat (W).
W 1763 roku, na jednym z wykładów, po raz pierwszy zobaczył silnik parowy. Jednak widząc jego możliwości był wielce rozczarowany. Silniki te pracowały już pół wieku i nikt nie podjął działań nad ich ulepszeniem.
Watt zaczął prowadzić w swoim warsztacie serię eksperymentów. Po 2 latach badań zrozumiał przyczynę wadliwego działania silnika. Postanowił skonstruować nowy silnik wspomagany pompą próżniową. Wkrótce opatentował swój pomysł i w 1775 roku podjął współpracę z Matthew Boultonem, który rozpoczął produkcję silników. Nowy silnik parowy był wydajny i ekonomiczny, dlatego zaczęto go sprzedawać zarówno w Wielkiej Brytanii jak i za granicą. Spowodowało to znaczny postęp technologiczny, a tym samym mechanizację fabryk. Zapoczątkowało to rewolucję przemysłową.