Biografia
Richard Feynman urodził się w 1918 roku w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach. Jego ojciec pracował w firmie handlowej, jednak zachęcał syna do zainteresowań naukowych. Richard Feynman już w dzieciństwie założył w swoim pokoju małe laboratorium, w którym przeprowadzał doświadczenia z elektrycznością. Między innymi sam opracował alarm przeciwwłamaniowy.
Pomimo spektakularnych sukcesów w nauce nie został przyjęty na Uniwersytet Columbia z powodu swoich żydowskich korzeni. Dostał się natomiast na wydział matematyki do Massachusetts Institute of Technology. Po pewnym czasie zaczął również uczęszczać na wykłady z fizyki w Cambridge. Doktorat uzyskał zaś na Uniwersytecie w Princeton pod kierunkiem Johna Wheelera.
Richard Feynmann w Los Alamos |
Podczas II wojny światowej Feynman brał udział w pracach nad bombą atomową w Los Alamos. W 1945 roku zmarła jego pierwsza żona Arline Greenbaum. Fizyk był jeszcze żonaty dwukrotnie – z Mary Louise Bell i Gwyneth Howard, z którą wychowywał dwójkę dzieci.
Po wojnie wykładał na Cornell Univeristy w Ithaca. W 1951 roku otrzymał profesurę na w California Institute of Technology w Pasadenie. W 1965 roku wraz z Shinichiro Tomonagą i Julianem Schwingerem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W 1986 roku był członkiem komisji badającej przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger. Ujawnił wówczas niekompetencję NASA, wskazując, że przyczyną tragedii było zamrożenie uszczelek.
Uczony zmarł na raka żołądka w 1988 roku w Los Angeles. Pełnił wiele prestiżowych funkcji, między innymi był członkiem Royal Society i Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.
Dokonania
Richard Feynman został odznaczony nagrodą Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Dotyczy ona elektromagnetycznego oddziaływania elektronów ze sobą nawzajem oraz z fotonami. Opisano je za pomocą tak zwanego rachunku zaburzeń.
Ponadto Feynman opracował metodę zapisu równań fizycznych na zasadzie grafów – zwanych dzisiaj „diagramami Feynmana”. Warto pamiętać również o wcześniejszych dokonaniach fizyka. Przede wszystkim o wyprowadzeniu przez niego twierdzenia na temat siły działającej na jądro atomu jako „sumy sił elektrostatycznych pochodzących od innych jąder i od chmury elektronowej”. Jest to tak zwane twierdzenie Hellmanna –Feynmana.
Fizyk interesował się również zjawiskiem grawitacji. Stworzył także koncepcję komputera kwantowego. Pozostawił po sobie liczne prace naukowe, między innymi „Feynmana wykłady z fizyki”.