Robert Hooke – biografia i dokonania

Biografia

Robert Hooke urodził się w 1635 roku w Freshwater na wyspie Wight. Jego ojciec był pastorem oraz prowadził przykościelną szkołę. W dzieciństwie przyszły fizyk dużo chorował. Z tego powodu do 13 roku życia uczył się w domu. Jego nauka nie była jednak regularna, ponieważ chłopiec cierpiał na uciążliwe bóle głowy. Rodzice zostawili mu więc znaczną swobodę w edukacji – szczególnie interesowała go mechanika. Nieustannie obserwował swoje otoczenie studiując zjawisko ruchu.

Już w dzieciństwie skonstruował kilka mechanicznych urządzeń i zabawek. Przejawiał również wielki talent do rysunku, dlatego po śmierci ojca jego rodzina zdecydowała, że Robert będzie się uczyć malarstwa pod kierunkiem portrecisty Petera Lely’ego. Był to słynny malarz, który studiował w Holandii i malował w stylu niderlandzkim, specjalizował się w portretach możnych rodów. Wkrótce jednak Hooke zmienił zdanie i zapisał się do Westminster School, następnie zaś studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Robert Hooke
Portret Roberta Hooke'a


W 1655 roku został asystentem Roberta Boyle’a, pomagając mu w badaniach chemicznych Hooke zbudował dla niego pompę próżniową. W 1663 roku został członkiem nowopowstałego Royal Society. Pełnił również funkcję profesora geometrii w Gresham College w Londynie. Następnie pracował jako architekt miejski i nadzorował przebudowę Londynu.

W 1672 roku wdał się w spór z Izaakiem Newtonem, któremu zarzucał plagiat swoich prac. Uważał, że Newton bezprawnie zawłaszczył jego odkrycia w swojej teorii światła i koloru. Hooke zmarł w 1703 roku.

Dokonania

Robert Hooke pozostawił po sobie wiele imponujących odkryć. Sam zbudował mikroskop i zaobserwował dzięki niemu komórki roślinne poddając badaniu korek dębu. To właśnie od jego skojarzenia z klasztornymi celami mnichów pochodzi nazwa komórki – angielskie słowo „cell”.

Ponadto Hooke skonstruował teleskop zwierciadlany (tak zwany teleskop Gregory’ego), przez który udało mu się dokonać interesujących obserwacji astronomicznych. Opisał gwiazdy podwójne i Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu. Naszkicował również powierzchnię Marsa. Obserwacje Hooke’a (paralaksa roczna gwiazdy Etamin) przyczyniła się częściowo do potwierdzenia heliocentrycznej teorii wszechświata.

Hooke interesował się również skamieniałościami, głównie amonitów i żółwi. Uznaje się go za inicjatora badań paleośrodowiskowych. Jednak najważniejszym odkryciem Hooke’a było prawo elastyczności. Zgodnie z nim „odkształcenie ciała pod wpływem działającej na nie siły jest wprost proporcjonalne do tej siły”. Twierdzenie to opublikował w dziele „Micrographia” w 1655 roku.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Mickiewicz lubi w dvpe
• 2023-10-03 08:34:52
W pytę
• 2023-10-02 16:34:41
okokoksporekcoty
• 2023-10-02 11:44:09
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10