Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pole magnetyczne zwojnicy

Zwojnica, inaczej solenoid lub cewka, wykonana jest z drutu przewodzącego prąd elektryczny, który jest ciasno nawinięty na korpus w kształcie walca wzdłuż linii śrubowej.
Przepływ prądu elektrycznego przez zwojnicę powoduje pojawienie się pola magnetycznego, które swoim kształtem przypomina pole wytworzone przez magnes sztabkowy.


Na rysunku przedstawiono linie pola magnetycznego, wytworzonego przez solenoid dla dwóch różnych kierunków przepływu prądu elektrycznego. Wypadkowy wektor indukcji pola magnetycznego jest sumą pól wytworzonych przez pojedyncze zwoje solenoidu, co sprawia, że wewnątrz cewki pole magnetyczne jest polem jednorodnym tj. w każdym punkcie ma tą samą wartość, kierunek i zwrot.

Aby znaleźć kierunek indukcji pola magnetycznego, tzn. określić położenie biegunów magnetycznych, należy posłużyć się regułą prawej dłoni.
Pole magnetyczne zwojnicy

Rys. Monika Pilch

Cztery zgięte palce prawej dłoni pokazują kierunek przepływu prądu przez zwojnicę, wówczas kciuk wskazuje kierunek indukcji pola magnetycznego.

Wartość indukcji pola wewnątrz długiej zwojnicy wyraża się wzorem:

B= \mu _{0} \mu \frac{NI}{l}
 
gdzie: μ0 – przenikalność magnetyczna próżni, μ – względna przenikalność magnetyczna rdzenia zwojnicy, N – liczba zwojów, I – natężenie prądu płynącego przez cewkę, l – długość zwojnicy.

Pole magnetyczne zwojnicy – przykład.

Zwojnicę o długości 0,6m i liczbie zwojów równej 400 wypełniono rdzeniem o przenikalności magnetycznej równej 600. Oblicz indukcję pola magnetycznego we wnętrzu tego solenoidu wiedząc, że płynie przez niego prąd o natężeniu 2A.

Dane:                                        Szukane:
l = 0,6m                                      B = ?
N = 400
μ = 600
I = 2A
μ0 = 4π•10-7 N/A2

Rozwiązanie:

B= \mu _{0} \mu \frac{NI}{l}

B=4 \pi \cdot 10 ^{-7} \frac{N}{A ^{2} } \cdot 600 \frac{400 \cdot 2A}{0,6m}  \approx 1T

Zobacz również

 • Pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem

  Prostoliniowy przewodnik z prądem wytwarza pole magnetyczne, którego linie mają kształt współśrodkowych okręgów, których środki leżą na osi przewodnika.

  Więcej
 • Siły w polu magnetycznym

  Pole magnetyczne oddziałuje na poruszające się ładunki elektryczne oraz na przewody, w których płynie prąd elektryczny.

  Więcej
 • Ruch ładunku w polu magnetycznym

  Ruch ładunku elektrycznego (q) w jednorodnym polu magnetycznym zdeterminowany jest przez działanie siły Lorentza (FL), która zależy m.in. od kąta (α) jaki tworzy wektor prędkości ładunku   z wektorem indukcji pola magnetycznego  : 

  Więcej
 • Właściwości magnetyczne materii

  .

  Więcej
 • Pole magnetyczne Ziemi

  Ziemia wytwarza własne pole magnetyczne, którego linie są w bardzo dobrym przybliżeniu podobne do linii pola wytworzonego przez magnes sztabkowy. Mechanizm powstawania ziemskiego pola nie jest jeszcze do końca znany, jednak przypuszcza się, że jest ono konsekwencją ruchów jonów w żelazowo-niklowym jądrze naszej planety...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 4 =
adam
2019-02-09 18:20:32
To jest prawda odnośnie , że magnes neodymowy daje wieczny prąd.
JARO
2017-04-05 20:05:07
BZDURA!!!
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11