Indukcja elektromagnetyczna

Indukcja elektromagnetyczna jest zjawiskiem polegającym na powstawaniu w danym obwodzie elektrycznym siły elektromotorycznej indukcji (SEM) poprzez zmianę wartości strumienia pola magnetycznego. SEM jest równa ilorazowi wartości pracy (W), wykonanej w celu wytworzenia prądu elektrycznego do wartości ładunku (q):

 \epsilon = \frac{W}{q}

Jednostką SEM jest wolt, który jest równy dżulowi podzielonemu przez kulomba \left(1V= \frac{1J}{1C}\right) .

Prąd indukowany w zamkniętych obwodach elektrycznych można uzyskać w następujących przypadkach:
1.    Obwód zamknięty i magnes są w ruchu względem siebie. W tym przypadku natężenie prądu indukowanego w obwodzie jest proporcjonalne do szybkości ruchu względnego elementów układu. Kierunek przepływu prądu w obwodzie zależy od tego, czy magnes przybliża się do obwodu, czy oddala.
2.     Obwód elektryczny umieszczony jest w pobliżu zwojnicy, w której płynie prąd o zmieniającym się natężeniu. Zmiana natężenia prądu w cewce powoduje powstawanie zmiennego pola magnetycznego, co z kolei indukuje zmienny prąd elektryczny w drugim obwodzie.

Indukcja elektromagnetyczna została odkryta w roku  1831 niezależnie przez Michaela Faradaya oraz Josepha Henry. Na tym zjawisku oparte jest działanie takich urządzeń jak prądnica, czy transformator.

Polecamy również:

  • Prawo indukcji Faradaya

    Prawo indukcji Faradaya głosi, że siła elektromotoryczna indukcji (SEM – ε) jest wprost proporcjonalna do szybkości zmian strumienia magnetycznego (Φ) przechodzącego przez dany obwód zamknięty: Więcej »

  • Reguła Lenza

    Reguła Lenza służy do określania kierunku przepływu prądu elektrycznego, który powstał w wyniku zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Więcej »

  • Samoindukcja

    Samoindukcja jest zjawiskiem powstającym w zwojnicy, które polega na wytwarzaniu dodatkowej siły elektromotorycznej indukcji (εL), w wyniku zmian natężenia prądu elektrycznego płynącego przez tą zwojnicę. Więcej »

  • Indukcja wzajemna

    Indukcja wzajemna ma miejsce w przypadku, gdy przez co najmniej jeden z dwóch zamkniętych obwodów elektrycznych, znajdujących się w swoim sąsiedztwie przepływ prąd o zmiennym natężeniu. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
Pat
2022-10-11 08:13:46
super notatka pozdrawiam z rodzinka :)
Ksafi
2022-02-23 11:58:21
ok
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33