Zwierciadło sferyczne wklęsłe to zwierciadło, którego powierzchnią odbijającą promienie świetlne jest wewnętrzna powierzchnia kuli, czyli sfera. W celu utworzenia konstrukcji obrazu powstającego w tego typu zwierciadle, należy zdefiniować jego oś optyczną oraz ognisko (F).
Oś optyczna jest to prosta, która przechodzi przez środek zwierciadła i środek jego krzywizny (O) – jest to więc prosta, stanowiąca środek symetrii zwierciadła.
Ognisko jest natomiast punktem leżącym na osi optycznej zwierciadła, przez który przechodzą promienie odbite, które padają na zwierciadło równolegle do osi optycznej. Odległość ogniska od powierzchni odbijającej nazywana jest ogniskową i jest oznaczana literą f. W przypadku promieni biegnących blisko osi optycznej, czyli padających na zwierciadło pod kątem zbliżonym do wartości 0° (licząc od prostej normalnej), spełniony jest warunek:
, gdzie R – promień krzywizny zwierciadła.
Na rysunku przedstawiono konstrukcję obrazu, powstającego w zwierciadle wklęsłym. Do jego budowy wykorzystano trzy promienie świetlne (w praktyce wystarczają tylko dwa), wychodzące z jednego końca przedmiotu.
Promień pierwszy, który biegnie równolegle do osi optycznej, po odbiciu