Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Szybkość średnia i szybkość chwilowa

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Szybkość to jedna z podstawowych wielkości opisujących ruch informująca tempie pokonywania danej drogi. Ponieważ droga jest wielkością skalarną, to szybkość również musi być skalarem. W fizyce wyróżnia się szybkości średnią i chwilową.

Szybkość średnia jest to stosunek całkowitej drogi (s) pokonanej przez ciało do całkowitego czasu (t) trwania ruchu:

 v _{sr} = \frac{\Delt s}{\Delta t}

Im krótszy jest czas w którym została pokonana dana droga, tym szybkość jest większa lub inaczej im dłuższy odcinek drogi zostanie pokonany w danym czasie, tym szybkość jest również większa.

Szybkość chwilowa to szybkość ciała w bardzo krótkim przedziale czasu. Definiuje się ją jako granicę z ilorazu przebytej drogi do czasu przy Δt dążącym do 0 sekund.

v= \lim_{\Delta t \to0 } \frac{\Delta s}{\Delta t}

Szybkość chwilową pokazują np. prędkościomierze w samochodach.
Podstawową jednostką szybkości w układzie SI jest m/s.

Szybkość średnia i chwilowa - przykład.

Odległość pomiędzy dwoma miejscowościami wynosi 216km. Z jaką średnią szybkością (w metrach na sekundę) powinien poruszać się pociąg aby czas podróży wynosił 4 godziny? Czy szybkość chwilowa pociągu musi być zawsze równa jego szybkości średniej?

Dane:                            Szukane
Δs = 216km                    v _{sr} =?    
t = 4h

Rozwiązanie:

v _{sr} = \frac{\Delta s}{\Delta t}

v _{sr}= \frac{216km}{4h}=54 \frac{km}{h}=54 \frac{1000m}{3600s} =15 \frac{m}{s}

Szybkość chwilowa pociągu nie jest zawsze równa jego szybkości średniej, gdyż pociągi często zmieniają swoją szybkość (hamują, przyspieszają, zatrzymują się na stacjach).

Polecamy również:

 • Definicja ruchu

  Ruch to zmiana położenia ciała względem określonego układu odniesienia, którym może być dowolne inne ciało, układ ciał lub matematyczny twór jakim jest układ współrzędnych. Więcej »

 • Względność ruchu

  Ruch jest pojęciem względnym ponieważ jego opis zależy od wcześniej wybranego układu odniesienia. W różnych układach opis tego samego ruchu może wyglądać inaczej. Więcej »

 • Tor ruchu, droga i przemieszczenie

  Tor ruchu jest zbiorem wszystkich kolejnych punktów w których przebywało ciało będące w ruchu. Przykładem toru ruchu może być ślad pozostawiony przez płozy sań na śniegu lub strumień spalin wyrzucanych przez silniki lecącego samolotu. Więcej »

 • Prędkość średnia i prędkość chwilowa

  Prędkość w przeciwieństwie do szybkości jest wielkością wektorową tzn. obok wartości posiada jeszcze kierunek i zwrot. Więcej »

 • Przyspieszenie średnie i przyspieszenie chwilowe

  Przyspieszenie (a) jest wielkością wektorową, która występuje tylko w tych ruchach, w których wektor prędkości ciała ulega zmianie. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');