Przyspieszenie (a) jest wielkością wektorową, która występuje tylko w tych ruchach, w których wektor prędkości ciała ulega zmianie.
Przyspieszenie średnie definiuje się w ten sposób, że jest to stosunek przyrostu prędkości (v) ciała do czasu (t), w którym ta prędkość ulegała zmianie:
Jednostką przyspieszenia w układzie SI jest .
Na przykład jeżeli ciało porusza się z przyspieszeniem równym , oznacza to, że w każdej sekundzie ruchu zwiększa swoją prędkość o .
Przyspieszenie chwilowe to przyspieszenie ciała w bardzo krótkim przedziale czasu. Definiuje się je jako granicę z ilorazu zmiany prędkości ciała do czasu przy Δt dążącym do 0 sekund.
Gdy ciało przyspiesza to przyrost jego prędkości jest dodatni, więc także przyspieszenie jest większe od 0. W tym przypadku zwrot wektora przyspieszenia jest zgodny ze zwrotem kierunku ruchu.
Gdy ciało natomiast zwalnia to zmiana jego prędkości jest ujemna, co powoduje, że również przyspieszenie jest ujemne, co z kolei powoduje, że zwrot wektora przyspieszenia jest przeciwny do zwrotu kierunku ruchu.
Przyspieszenie średnie i chwilowe - przykład.
Sportowy samochód jest w stanie poruszać się ze średnim przyspieszeniem równym . Po jakim czasie ruszając z miejsca osiągnie on prędkość 100km/h?
Dane: Szukane:
Rozwiązanie:
Skoro to