II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata, toczonym pomiędzy 1939 a 1945 rokiem. Jej przyczyn należy dopatrywać w niedoskonałościach tzw. Ładu Wersalskiego w Europie, jak również dojściu do władzy w wielu krajach skrajnie agresywnych, nastawionych na zbrojne budowanie własnych imperiów ideologii, takich jak nazizm, faszyzm czy komunizm. Bezpośrednio za wybuch wojny odpowiedzialne są hitlerowskie Niemcy, które 1 września 1939 roku uderzyły na Polskę, chcąc w ten sposób zdobyć dominację zbrojną w Europie i zbudować nowe, „aryjskie” imperium.
Wkrótce do wojny przyłączyły się inne siły, formując dwa wielkie bloki. W skład sił „Osi” wchodziły Niemcy, Włochy, Japonia, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Finlandia. Przeciwko nim stanęła koalicja Aliantów, wśród których początkowo największe znaczenie miały Wielka Brytania i Francja. Stany Zjednoczone zaangażowały się w konflikt dopiero w roku 1941. Oddzielnym przypadkiem jest ZSRR, który do 1941 był formalnie sojusznikiem Niemiec, potem zaś został przez nie zaatakowany i wszedł w skład koalicji antyhitlerowskiej.
Walki zbrojne podczas wojny toczyły się na czterech kontynentach i wszystkich oceanach. Generalnie wojnę można podzielić na dwa etapy. Lata 1939-1942 to okres wielkich zwycięstw i generalnej przewagi państw Osi, które opanowały znaczną część Azji i Europy. Przełomowym rokiem był przełom 1942 i 1943 roku, kiedy to zarówno Niemcy, jak i Japonia doznały serii porażek, które zepchnęły ich do defensywy. Począwszy od 1944 szala zwycięstwa zdecydowanie przechyliła się na stronę Aliantów, co doprowadziło do rozpadu i kapitulacji państw Osi w roku 1945.
Wojna toczona była w sposób niezwykle brutalny, zwłaszcza państwa Osi dopuszczały się wielu okrucieństw na ludności cywilnej okupowanych terytoriów. Na terenach okupowanych Niemcy rozpoczęli akcję masowego mordowania ludności słowiańskiej i żydowskiej (Holokaust). Również ZSRR przeprowadzał czystki na zajętych przez siebie terenach. Walki miały bardzo brutalny charakter.
Załamanie się sojuszu „Osi” i zwycięstwo Aliantów utworzyło nowy układ sił na świecie. Miejsce dawnych potęg europejskich zajęły dwa nowe supermocarstwa, zwycięzcy wojny – USA i ZSRR. Już wkrótce rozpoczęły one półjawną rywalizację, która rozpoczęła nowy, niewypowiedziany konflikt – Zimną Wojnę.
II wojna światowa - najważniejsze daty, informacje
Polecamy również:
-
II wojna światowa - przyczyny
Marszałek Francji Ferdynand Foch, obecny przy podpisywaniu traktatu wersalskiego, miał podobno stwierdzić, że nie jest to pokój, ale dwudziestoletnie zawieszenie broni. Już wkrótce miało się okazać, że miał rację. Korzenie II wojny światowej sięgają tak naprawdę aż do sytuacji, jaka nastała w Europie... Więcej »
-
II wojna światowa - przebieg (streszczenie), kalendarium
II wojna światowa (1939-1945) jest do dzisiaj największym i jednym z najbardziej znaczących konfliktów w dziejach świata. Zmagania największych potęg ówczesnego świata, toczone na trzech kontynentach i wszystkich oceanach, doprowadziły do całkowitej zmiany równowagi sił i wytworzenia się ładu,... Więcej »
-
Strony konfliktu II wojny światowej (Państwa Osi, alianci), państwa neutralne
Podobnie jak przed I wojną światową, konflikt z lat 1939 – 1945 był poprzedzony okresem tworzenia się sojuszy obronnych i zaczepnych, w skład których wchodziły państwa o podobnej ideologii i celach do osiągnięcia. W stosunkowo krótkim czasie doszło na świecie do powstania dwóch dużych... Więcej »
-
Początek II wojny światowej - Agresja Niemiec na Polskę (1939) – przyczyny
Mianem „kampanii wrześniowej” określa się popularnie agresję III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, i toczone pomiędzy 1 września a 6 października walki. Określenie to, mimo swojej ogromnej popularności w literaturze, jest jednak obecnie negowane przez wielu historyków jako... Więcej »
-
Kampania wrześniowa - przebieg, najważniejsze bitwy, daty
Kampania polska we wrześniu 1939 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także, jako początek II wojny światowej, świata. Toczone między 1 września a 6 października walki Polaków z armią niemiecką i sowiecką stały się dla wielu Polaków symbolem daleko wykraczającym poza ich... Więcej »