Wielka Brytania i Francja w pierwszych dniach II wojny światowej - Dziwna wojna (definicja)

Kraje „dawnej Ententy”, jakimi były bez wątpienia Wielka Brytania i Francja, były uznawane za największe potęgi okresu międzywojennego. Nic więc dziwnego, że Polska bardzo liczyła na pomoc swoich sojuszników w razie wybuchu ewentualnego konfliktu z Niemcami. W przekonaniu tym utwierdzały polskie władze sojusze zawarte z owymi państwami, zwłaszcza zaś odnowione gwarancje francuskie i sojusz wojskowy z Wielką Brytanią z 1939 roku. Spodziewano się, że w razie wojny z Niemcami Polska będzie musiała utrzymać się tylko tak długo, jak będzie potrzeba by Niemcy zostały zgniecione przez ofensywę Aliantów na zachodzie.

Władze polskie nie brały jednak pod uwagę kilku czynników, które stawiały udział w wojnie  Aliantów zachodnich pod znakiem zapytania. Po pierwsze, w Wielkiej Brytanii i we Francji istniały silne obiekcje przeciwko angażowaniu się w wojnie. Pamiętano ciągle jeszcze koszmar I wojny światowej i ogromne straty, jakie trzeba było zapłacić za pokonanie Państw Centralnych. Myśl o powtórzeniu tej hekatomby powodowała, że wiele środowisk popierało politykę ustępstw wobec Niemiec i nie angażowania się w walkę. Po drugie, francuska doktryna prowadzenia wojny zakładała, że przyszły konflikt będzie powtórzeniem Wielkiej Wojny, gdzie prędko dojdzie do wojny pozycyjnej, a zwycięstwo zostanie osiągnięte po wielu latach walk na wyczerpanie. Właśnie dlatego Francuzi pokładali swoje nadzieje w systemie fortyfikacji na swojej granicy, tzw. Linii Maginota. Poza tym brytyjscy i francuscy dyplomaci doskonale zdawali sobie sprawę, że szybkie zaangażowanie się w wojnę nie jest możliwe z tej prostej przyczyny, że nie jest do tego przygotowana armia. Trzeba było kilku tygodni, by osiągnęła sprawność bojową i wielu miesięcy, nim będzie zdolna do pokonania Niemiec. Pod tym względem udział Anglii i Francji w pierwszych tygodniach mógł być tylko iluzoryczny.

3 września 1939 roku Wielka Brytania i Francja dotrzymały zobowiązań sojuszniczych, wypowiadając Niemcom wojnę i tym samym rozpoczynając kolejną wojnę światową. Jednakże bardzo prędko okazało się, że sojusznicy nie są w stanie prędko pomóc Polsce. Francuska ofensywa ograniczyła się do lokalnych ataków,  Brytyjczycy zaś nie chcąc atakować ludności cywilnej zrzucali na miasta niemieckie ulotki. Po 17 września stało się jasne, że Polska upadnie znacznie szybciej, niż się spodziewano. Paradoksalnie, jeszcze bardziej opóźniło to mobilizację sił francuskich i angielskich, uznano bowiem, że nie ma szans pomóc sojusznikowi.

Pomiędzy wrześniem 1939 a majem 1940 działania na froncie zachodnim przypominały rzeczywiście okres I wojny światowej. Obie strony konfliktu stały na swoich granicach, praktycznie nie dochodziło do walk, a ewentualne straty pochodziły wyłącznie z przypadkowych starć i walk zwiadowców. Francuzi nazywali to „dziwną wojną”, Niemcy zaś „wojną siedzącą”. Niestety, dało to czas Niemcom na zmobilizowanie swoich sił i przygotowanie do kolejnego etapu kampanii. W maju 1940 „wojna siedząca” zamieniła się w wojnę ruchomą...

Polecamy również:

 • II wojna światowa - przyczyny

  Marszałek Francji Ferdynand Foch, obecny przy podpisywaniu traktatu wersalskiego, miał podobno stwierdzić, że nie jest to pokój, ale dwudziestoletnie zawieszenie broni. Już wkrótce miało się okazać, że miał rację. Korzenie II wojny światowej sięgają tak naprawdę aż do sytuacji, jaka nastała w Europie... Więcej »

 • II wojna światowa - przebieg (streszczenie), kalendarium

  II wojna światowa (1939-1945) jest do dzisiaj największym i jednym z najbardziej znaczących konfliktów w dziejach świata. Zmagania największych potęg ówczesnego świata, toczone na trzech kontynentach i wszystkich oceanach, doprowadziły do całkowitej zmiany równowagi sił i wytworzenia się ładu,... Więcej »

 • Strony konfliktu II wojny światowej (Państwa Osi, alianci), państwa neutralne

  Podobnie jak przed I wojną światową, konflikt z lat 1939 – 1945 był poprzedzony okresem tworzenia się sojuszy obronnych i zaczepnych, w skład których wchodziły państwa o podobnej ideologii i celach do osiągnięcia. W stosunkowo krótkim czasie doszło na świecie do powstania dwóch dużych... Więcej »

 • Początek II wojny światowej - Agresja Niemiec na Polskę (1939) – przyczyny

  Mianem „kampanii wrześniowej” określa się popularnie agresję III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu  1939 roku, i toczone pomiędzy 1 września a 6 października walki. Określenie to, mimo swojej ogromnej popularności w literaturze, jest jednak obecnie negowane przez wielu historyków jako... Więcej »

 • Kampania wrześniowa - przebieg, najważniejsze bitwy, daty

  Kampania polska we wrześniu 1939 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także, jako początek II wojny światowej, świata. Toczone między 1 września a 6 października walki Polaków z armią niemiecką i sowiecką stały się dla wielu Polaków symbolem daleko wykraczającym poza ich... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19