II wojna światowa (1939-1945) jest do dzisiaj największym i jednym z najbardziej znaczących konfliktów w dziejach świata. Zmagania największych potęg ówczesnego świata, toczone na trzech kontynentach i wszystkich oceanach, doprowadziły do całkowitej zmiany równowagi sił i wytworzenia się ładu, którego elementy przetrwały do dzisiaj.
Wybuch wojny był wynikiem dążenia grupy państw totalitarnych (Niemcy, Włochy i Japonia, tzw. Państwa Osi Tokio-Berlin-Rzym, lub po prostu Oś) do zmiany panującego układu sił na świecie i nowego podziału wpływów. Wojnę rozpoczęły agresywne działania III Rzeszy (jak nazywa się państwo niemieckie pod rządami NSDAP i Adolfa Hitlera), która aktywnie działała do zniszczenia ustaleń Traktatu Wersalskiego, przywrócenia Niemcom pozycji hegemona w Europie i na świecie, jak również, w myśl totalitarnych kryteriów rasowych, stworzenia potężnego germańskiego imperium na wschodzie, mającego dać Niemcom „przestrzeń życiową”. Z podobnych pobudek w wojnę zaangażowali się Japończycy, marzący o stworzeniu w Azji wielkiej strefy wpływów i wyparciu z tego rejonu Amerykanów. Włoscy przywódcy marzyli z kolei o odnowieniu idei Imperium Rzymskiego i kontroli nad rejonami Morza Śródziemnego. Pośrednio za wybuch wojny odpowiedzialny jest również Związek Radziecki, którego neutralność w krytycznych chwilach pozwoliła Hitlerowi zaryzykować wojnę na dwa fronty.
Konflikt rozpoczął się 1 września 1939 roku od najazdu sił niemieckich na Polskę i zniszczeniu państwa polskiego po miesięcznej kampanii. Terytoria Polski zostały podzielone pomiędzy ZSRR i Niemcy. Od 3 września w wojnę zaangażowane również były Anglia i Francja, sojusznicy Polski. Aż do roku 1940 nie podjęły one jednak ważniejszych działań. Lata 1939-1941 to pasmo sukcesów wojsk niemieckich, które kolejno podbiły Danię, Norwegię, Belgię, Holandię, Luksemburg, Francję, wreszcie Grecję i Jugosławię. W połowie 1941 roku cały kontynent europejski (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii) był kontrolowany przez Niemcy i ich sojuszników.
22 czerwca 1941 roku doszło do punktu zwrotnego w wojnie, jakim był atak Niemiec na ZSRR. Początkowo wydawało się, że Niemcy odniosą kolejne zwycięstwo, już po półrocznych działaniach wojna na wschodzie przerodziła się w długotrwałe walki, do których Rzesza nie była przygotowana. Jednocześnie 7 grudnia 1941 roku do wojny przystąpiła Japonia, atakując Stany Zjednoczone, które z kolei rozpoczęły również walkę przeciwko Berlinowi.
Pomiędzy 1942 a 1944 rokiem państwa Osi poniosły szereg klęsk na wszystkich frontach, które zmusiły je do defensywy. Z sojuszu Osi odpadły Włochy i szereg mniejszych, europejskich sojuszników Niemiec (Rumunia, Węgry, Finlandia, Bułgaria). Lądowanie w Europie wojsk brytyjsko-amerykańskich w 1944 ostatecznie przypieczętowało los Osi. Do ostatecznej klęski i kapitulacji Niemiec doszło 8 maja 1945 roku, po śmierci Adolfa Hitlera (30.04) i zajęciu Berlina przez Sowietów. Nieco dłużej, bo do 2 września 1945 roku, trwały zmagania na Pacyfiku, również i na tym teatrze jednak wojna zakończyła się całkowitą klęską i kapitulacją Japończyków. Wydatnie przyczyniło się do tego zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, odpowiednio 6 i 9 sierpnia 1945 roku.
II wojna światowa - przebieg (streszczenie), kalendarium
Polecamy również:
-
II wojna światowa - przyczyny
Marszałek Francji Ferdynand Foch, obecny przy podpisywaniu traktatu wersalskiego, miał podobno stwierdzić, że nie jest to pokój, ale dwudziestoletnie zawieszenie broni. Już wkrótce miało się okazać, że miał rację. Korzenie II wojny światowej sięgają tak naprawdę aż do sytuacji, jaka nastała w Europie... Więcej »
-
Strony konfliktu II wojny światowej (Państwa Osi, alianci), państwa neutralne
Podobnie jak przed I wojną światową, konflikt z lat 1939 – 1945 był poprzedzony okresem tworzenia się sojuszy obronnych i zaczepnych, w skład których wchodziły państwa o podobnej ideologii i celach do osiągnięcia. W stosunkowo krótkim czasie doszło na świecie do powstania dwóch dużych... Więcej »
-
Początek II wojny światowej - Agresja Niemiec na Polskę (1939) – przyczyny
Mianem „kampanii wrześniowej” określa się popularnie agresję III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, i toczone pomiędzy 1 września a 6 października walki. Określenie to, mimo swojej ogromnej popularności w literaturze, jest jednak obecnie negowane przez wielu historyków jako... Więcej »
-
Kampania wrześniowa - przebieg, najważniejsze bitwy, daty
Kampania polska we wrześniu 1939 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także, jako początek II wojny światowej, świata. Toczone między 1 września a 6 października walki Polaków z armią niemiecką i sowiecką stały się dla wielu Polaków symbolem daleko wykraczającym poza ich... Więcej »
-
Wielka Brytania i Francja w pierwszych dniach II wojny światowej - Dziwna wojna (definicja)
Kraje „dawnej Ententy”, jakimi były bez wątpienia Wielka Brytania i Francja, były uznawane za największe potęgi okresu międzywojennego. Nic więc dziwnego, że Polska bardzo liczyła na pomoc swoich sojuszników w razie wybuchu ewentualnego konfliktu z Niemcami. Więcej »