II wojna światowa - 1943-1945

Rok 1943 był przełomowym momentem II wojny światowej. Niemcy ponieśli właśnie dotkliwą klęskę militarną i prestiżową pod Stalingradem, a Japonia pod Midway. Również kampania w Afryce zaczęła przyjmować zły obrót dla Osi. Stawało się jasne, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę Aliantów.

Stawiając wszystko na jedną kartę, Hitler zarządził wykonanie potężnego uderzenia na froncie wschodnim, które to miało złamać Armię Czerwoną i pozwolić na przejęcie inicjatywy. Operacja Cytadela, czyli uderzenie pod Kurskiem  latem 1943 roku załamało się jednak, a Niemcy ponieśli straty, zwłaszcza w jednostkach pancernych, których nie dało się łatwo odrobić. W międzyczasie Aliantom udało się też wykonać udane lądowanie we Włoszech i doprowadzić do kapitulacji tego państwa.

Niemcom udało się co prawda zabezpieczyć północny rejon Włoch, jednakże był to kolejny front, pochłaniający rezerwy i ludzi. Tymczasem na Pacyfiku Japończycy byli zmuszeni oddawać wyspę za wyspą. Było to rezultatem taktyki tzw. "żabich skoków", przyjętej przez Aliantów, w myśl której zdobywano kolejne japońskie bazy na drodze do Wysp Japońskich.
    
Rok 1944 był momentem załamania się Osi. Rozpoczęte wiosną 1944 roku uderzenie radzieckie (operacja Bagration) wyparła Niemców z Ukrainy i Białorusi, spychając front aż nad Wisłę. 6 czerwca z kolei udany desant Aliantów na plażach Normandii otworzył drugi front. Nawet sukcesy Niemców w odparciu lądowania spadochroniarzy w Holandii (operacja "Market-Garden") czy stłumienia powstania warszawskiego nie poprawiły sytuacji Niemiec. Fiaskiem zakończyła się grudniowa kontrofensywa w Ardenach. Również na Pacyfiku Japończycy ponieśli serię druzgocących klęsk, z Marianami na czele.

W styczniu 1945 roku Armia Czerwona dokonała kolejnej ofensywy, przesuwając granicę frontu nad Odrę, a w kwietniu - uderzając na Berlin. Jednocześnie Alianci zachodni wkraczali na terytorium Ruhry. Ostatecznie w maju doszło do kapitulacji III Rzeszy i upadku nazizmu. Dalej jednak broniła się Japonia, mimo że realnie nie miała już szansy na zwycięstwo  w wojnie. Do kapitulacji zmusiły ją dopiero przeprowadzone w sierpniu 1945 naloty atomowe na miasta Hiroszima i Nagasaki.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42