Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Aliancki desant na Sycylię i kampania włoska. Kapitulacja Włoch w II wojnie światowej

Od samego początku II wojny światowej Włochy były powszechnie uważane za najsłabsze ogniwo Osi Tokio – Berlin – Rzym. Wbrew szumnym zapowiedziom i planom Benito Mussoliniego, armia włoska okazała się być nieprzygotowana do wojny, słabo dowodzona i ponosiła klęskę za klęską, zwłaszcza na Bałkanach i w Afryce. Sytuacja nie ratowała nawet niemiecka pomoc militarna i zaopatrzeniowa. Włosi byli w pewnym sensie bardziej ciężarem, niż prawdziwym pomocnikiem Niemiec.

Owa słabość Włoch była powodem, dla których dowództwo alianckie postanowiło właśnie ten kraj wyeliminować z wojny jako pierwszy. Zdobycie Włoch oznaczało otwarcie dogodnej drogi dla sił alianckich w głąb Europy, a spodziewano się, że Włosi nie stawią silnego oporu. Stąd też rozpoczęcie w roku 1943 przygotowań do operacji zajęcia Sycylii.

Walki o Sycylię rozpoczęły się 10 lipca 1943 roku i dosyć prędko zakończyły się sukcesem Aliantów, którzy już wkrótce,  3 września tego samego roku, rozpoczęli inwazję na resztę Włoch. Armia włoska nie stawiała silnego oporu, poza miejscami, gdzie była wspierana przez wojska niemieckie. Aby ocalić Rzym od zniszczenia, został on ogłoszony „miastem otwartym”, po czym opuszczony przez garnizon i zajęty

Zobacz również

  • Bitwa pod Monte Cassino - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    W roku 1943 Aliantom udało się przeprowadzić udane lądowanie sił lądowych na Sycylii, już wkrótce potem zaś w kontynentalnych Włoszech. Klęski wojskowe, połączone ze zniechęceniem ludności do kontynuowania wojny i oporem wewnętrznym doprowadziły do upadku Mussoliniego i faktycznego obalenia ustroju faszystowskiego.

    Więcej
  • Udział Polaków w bitwie pod Monte Cassino

    Monte Cassino i znajdujący się na niej klasztor były jedną z kluczowych pozycji niemieckiego szturmu umocnień we Włoszech, mającego zatrzymać marsz sił alianckich w głąb kontynentu. Miejsce to było dobrze umocnione i bronione przez elitarne siły spadochroniarzy. Nic więc dziwnego, że kiedy  siły Aliantów doszły pod Mont...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28