Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sytuacja w koloniach brytyjski w Ameryce Północnej w XVIII w. - charakterystyka

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Do połowy XVIII wieku na wschodzie Ameryki Północnej powstało 13 angielskich kolonii, które były od siebie niezależne, ponieważ różniły się wieloma czynnikami, takimi, jak na przykład sposoby gospodarowania, czy struktura społeczna. Na północy występowała głównie niewielka własność rolna, czyli farmy.  Na południu zaś, ze względu na nadania ziemi, których dokonywali angielscy królowie, powstała wielka własność ziemska. Rozwinęły się tam plantacje bawełny i tytoniu, które opierały się głównie na pracy murzyńskich niewolników. W imieniu Korony Brytyjskiej w koloniach władzę sprawowali gubernatorzy, czyli urzędnicy mianowani przez monarchię. Każda z kolonii organizowała też własny samorząd.

Kolejne fale osadników z różnych państw (Anglia, Walia, Szkocja, Francja, Niemcy, Holandia) poskutkowały szybkim wzrostem ludności. Równocześnie cały czas przywożono do Ameryki Północnej niewolników z Afryki.

Koloniści utrzymywali silne więzi gospodarcze z metropolią (państwo imperialistyczne w stosunku do kolonii).

W latach 1756-1763 w Kanadzie, na Karaibach oraz w Indiach toczyła się wojna o panowanie nad szlakami morskimi i w koloniach, którą prowadziły Francja i Anglia, która wyszła zwycięsko z tego

Polecamy również:

  • Bostońskie picie herbaty - historia, przyczyny, co to znaczy?

    W latach 1756-1763 w Kanadzie, na Karaibach oraz w Indiach toczyła się wojna o panowanie nad szlakami morskimi i w koloniach, którą prowadziły Francja i Anglia, która wyszła zwycięsko z tego starcia. Poskutkowało to utratą przez Francję między innymi Kanady oraz Nowej Francji (ziemia na wschód... Więcej »

  • Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

    5 marca 1770 roku przed budynkiem Royal Exchange Building (budynek Giełdy Królewskiej i budynek urzędu celnego) w Bostonie wybuchły zamieszki. Bostończycy sprzeciwiali się polityce rządu brytyjskiego nakładającej na kolonistów z Ameryki coraz to nowe podatki (cła) oraz... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =