Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

5 marca 1770 roku przed budynkiem Royal Exchange Building (budynek Giełdy Królewskiej i budynek urzędu celnego) w Bostonie wybuchły zamieszki. Bostończycy sprzeciwiali się polityce rządu brytyjskiego nakładającej na kolonistów z Ameryki coraz to nowe podatki (cła) oraz obecności kontyngentu żołnierzy brytyjskich w mieście.

Naprzeciw protestującym zostało wysłane wojsko z rozkazem „Nie strzelać“. Protestujący zaczęli rzucać w żołnierzy tym, co mieli pod ręką: śnieżkami, śmieciami znajdującymi się na ulicy czy kawałkami lodu. Z niewiadomych przyczyn, być może na skutek stresu spowodowanego wściekłością tłumu, żołnierze brytyjscy zaczęli strzelać. Zginęło 5 osób. Było także wielu rannych.

Nazwiska zabitych

- Crispus Attucks

- Patrick Carr

- Samuel Gray

- Samuel Maverick

- Christopher Monk

Żołnierze zostali wycofani i po dłuższym czasie gubernatorowi udało się nakłonić ludzi do rozejścia się. Miesiąc potem rozpoczął się proces sądowy brytyjskich żołnierzy. Sędziowie przysięgli zostali wybrani z rejonów wokół Bostonu, aby zapewnić bezstronność orzekania i uczciwość procesową. Powołana w ten sposób ława przysięgłych uniewinniła żołnierzy. W uzasadnieniu podano, że działali oni w 

Zobacz również

  • Bostońskie picie herbaty - historia, przyczyny, co to znaczy?

    W latach 1756-1763 w Kanadzie, na Karaibach oraz w Indiach toczyła się wojna o panowanie nad szlakami morskimi i w koloniach, którą prowadziły Francja i Anglia, która wyszła zwycięsko z tego starcia. Poskutkowało to utratą przez Francję między innymi Kanady oraz Nowej Francji (ziemia na wschód od Missisipi). Wydarzeni...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22