Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

5 marca 1770 roku przed budynkiem Royal Exchange Building (budynek Giełdy Królewskiej i budynek urzędu celnego) w Bostonie wybuchły zamieszki. Bostończycy sprzeciwiali się polityce rządu brytyjskiego nakładającej na kolonistów z Ameryki coraz to nowe podatki (cła) oraz obecności kontyngentu żołnierzy brytyjskich w mieście.

Naprzeciw protestującym zostało wysłane wojsko z rozkazem „Nie strzelać“. Protestujący zaczęli rzucać w żołnierzy tym, co mieli pod ręką: śnieżkami, śmieciami znajdującymi się na ulicy czy kawałkami lodu. Z niewiadomych przyczyn, być może na skutek stresu spowodowanego wściekłością tłumu, żołnierze brytyjscy zaczęli strzelać. Zginęło 5 osób. Było także wielu rannych.

Nazwiska zabitych

- Crispus Attucks

- Patrick Carr

- Samuel Gray

- Samuel Maverick

- Christopher Monk

Żołnierze zostali wycofani i po dłuższym czasie gubernatorowi udało się nakłonić ludzi do rozejścia się. Miesiąc potem rozpoczął się proces sądowy brytyjskich żołnierzy. Sędziowie przysięgli zostali wybrani z rejonów wokół Bostonu, aby zapewnić bezstronność orzekania i uczciwość procesową. Powołana w ten sposób ława przysięgłych uniewinniła żołnierzy. W uzasadnieniu podano, że działali oni w obronie własnej, a strzały padły zgodnie z prawem.

Skutki

Incydent został nazwany „masakrą“ przez propagandę amerykańską dążącą do wybuchu rewolucji antybrytyjskiej. Rzeczywiście wydarzenie to było jedną z przyczyn wybuchu rewolucji amerykańskiej. Paul Revere wykonał rycinę obrazującą moment strzału żołnierzy brytyjskich do niewinnego i nieuzbrojonego tłumu. Na tej rycinie Brytyjczycy z rozkazu gubernatora w sposób bezlitosny i nieludzki masakrują protestujących. I choć mijało się to poważnie z prawdą, przekaz powtarzany wielokrotnie, stał się prawdą. Sama rycina została powielona w tysiącach egzemplarzy i rozpowszechniona w społeczności, wśród której już panowały mocne nastroje antybrytyjskie. Ludzie uwierzyli w okrucieństwo i brak człowieczeństwa Brytyjczyków.

Ciekawostki

- Obrońcą Brytyjczyków był John Adams, jeden z sygnatariuszy deklaracji Niepodległości z 1776 roku, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1797-1801.

- Masakra bostońska została przedstawiona w grze komputerowej Assasin’s Creed III z 2013 roku

Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

Rycina Paula Revere'a przedstawiająca "masakrę"

Polecamy również:

  • Bostońskie picie herbaty - historia, przyczyny, co to znaczy?

    W latach 1756-1763 w Kanadzie, na Karaibach oraz w Indiach toczyła się wojna o panowanie nad szlakami morskimi i w koloniach, którą prowadziły Francja i Anglia, która wyszła zwycięsko z tego starcia. Poskutkowało to utratą przez Francję między innymi Kanady oraz Nowej Francji (ziemia na wschód... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17