Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

5 marca 1770 roku przed budynkiem Royal Exchange Building (budynek Giełdy Królewskiej i budynek urzędu celnego) w Bostonie wybuchły zamieszki. Bostończycy sprzeciwiali się polityce rządu brytyjskiego nakładającej na kolonistów z Ameryki coraz to nowe podatki (cła) oraz obecności kontyngentu żołnierzy brytyjskich w mieście.

Naprzeciw protestującym zostało wysłane wojsko z rozkazem „Nie strzelać“. Protestujący zaczęli rzucać w żołnierzy tym, co mieli pod ręką: śnieżkami, śmieciami znajdującymi się na ulicy czy kawałkami lodu. Z niewiadomych przyczyn, być może na skutek stresu spowodowanego wściekłością tłumu, żołnierze brytyjscy zaczęli strzelać. Zginęło 5 osób. Było także wielu rannych.

Nazwiska zabitych

- Crispus Attucks

- Patrick Carr

- Samuel Gray

- Samuel Maverick

- Christopher Monk

Żołnierze zostali wycofani i po dłuższym czasie gubernatorowi udało się nakłonić ludzi do rozejścia się. Miesiąc potem rozpoczął się proces sądowy brytyjskich żołnierzy. Sędziowie przysięgli zostali wybrani z rejonów wokół Bostonu, aby zapewnić bezstronność orzekania i uczciwość procesową. Powołana w ten sposób ława przysięgłych uniewinniła żołnierzy. W uzasadnieniu podano, że działali oni w 

Polecamy również:

  • Bostońskie picie herbaty - historia, przyczyny, co to znaczy?

    W latach 1756-1763 w Kanadzie, na Karaibach oraz w Indiach toczyła się wojna o panowanie nad szlakami morskimi i w koloniach, którą prowadziły Francja i Anglia, która wyszła zwycięsko z tego starcia. Poskutkowało to utratą przez Francję między innymi Kanady oraz Nowej Francji (ziemia na wschód... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');