Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System kastowy w Indiach - na czym polega, opis

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cywilizacja indyjska, która rozwinęła się w dorzeczu Indusu i Gangesu, w XIX wieku p.n.e. została najechana, a następnie podbita przez lud Ariów. Oni jako pierwsi w historii starożytnych Indii, wprowadzili podział stanowy społeczeństwa, nazywany Warnami.

Na początku warna znaczyła kolor lub barwę, następnie jej znaczenie jednak się zmieniło i oznaczała stan – kastę. Najwyżej w systemie stali kapłani – bramini, następnie kszatrijowie – wojownicy, wajśjowie – chłopi, ostatnią kastę stanowili siudrowie – rzemieślnicy. Jednak w danej Warnie następował kolejny podział na kasty, np. bramini pochodzący z jednej warny, podzieleni są w rzeczywistości na wiele różnorodnych kast, o odmiennych tradycjach i zwyczajach. Resztę społeczeństwa indyjskiego stanowili parnasi (ludność nie aryjska), nie należący do żadnej kasty tzw. niedotykalni. Osoby z trzech pierwszych Warn uważano za podwójnie urodzonych, przez co istniała znacząca granicy między nimi, a ostatnią warną siudrów. Przynależności do danej kasty nie można było uzyskać poprzez małżeństwo, wzbogacenie się ani jakiekolwiek zasługi. Nazwisko bardzo często stanowiło nazwę danej kasty. Przynależność do stanu gwarantowało urodzenie, w jednej kaście

Polecamy również:

  • Starożytne Indie - osiągnięcia

    Pierwszą cywilizacją jaka powstała na pólwyspie Dekan, była tzw. cywilizacja doliny Indusu (2600 – 1900 r. p.n.e.). Od początku swojego istnienia, mogła pochwalić się osiągnięciami w poszczególnych dziedzinach życia. Społeczność doliny Indusu znała obróbkę miedzi, a od ok. 2000 lat p.n.e.... Więcej »

  • Starożytne Indie - architektura, sztuka, nauka

    W III tysiącleciu p.n.e. w dorzeczu dwóch wielkich rzek – Indusu i Gangesu, rozwinęła się przedaryjska cywilizacja miejska. Do głównych ośrodków miejskich należały miasta – Harappa i Mohendżo - Daro. Tworzyły się podstawy cywilizacji starożytnych Indii, zaczęto uprawić ziemię, znano... Więcej »

  • Starożytne Indie - religia

    Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e. w dolinie Indusu. Od tego okresu, w starożytnych Indiach, wykształciły się cztery kierunki religijne: Wedyzm, Braminizm, Hinduizm, Buddyzm. Były one powiązane ze sobą wiarą w reinkarnacje, wszędzie występuje pojęcie nieśmiertelnej duszy,... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =