System kastowy w Indiach - na czym polega, opis

Cywilizacja indyjska, która rozwinęła się w dorzeczu Indusu i Gangesu, w XIX wieku p.n.e. została najechana, a następnie podbita przez lud Ariów. Oni jako pierwsi w historii starożytnych Indii, wprowadzili podział stanowy społeczeństwa, nazywany Warnami.

Na początku warna znaczyła kolor lub barwę, następnie jej znaczenie jednak się zmieniło i oznaczała stan – kastę. Najwyżej w systemie stali kapłani – bramini, następnie kszatrijowie – wojownicy, wajśjowie – chłopi, ostatnią kastę stanowili siudrowie – rzemieślnicy. Jednak w danej Warnie następował kolejny podział na kasty, np. bramini pochodzący z jednej warny, podzieleni są w rzeczywistości na wiele różnorodnych kast, o odmiennych tradycjach i zwyczajach. Resztę społeczeństwa indyjskiego stanowili parnasi (ludność nie aryjska), nie należący do żadnej kasty tzw. niedotykalni. Osoby z trzech pierwszych Warn uważano za podwójnie urodzonych, przez co istniała znacząca granicy między nimi, a ostatnią warną siudrów. Przynależności do danej kasty nie można było uzyskać poprzez małżeństwo, wzbogacenie się ani jakiekolwiek zasługi. Nazwisko bardzo często stanowiło nazwę danej kasty. Przynależność do stanu gwarantowało urodzenie, w jednej kaście pozostawało się do końca życia.

Starożytne Indie – Podział społeczeństwa

Bramini – Kapłani, osoby z najwyższej warny, utożsamiani czasami również z bóstwami. Według mitologii, powstali przy stworzeniu świata z ust Puruszy – pierwiastek męski lub zasada duchowa, współpracująca z pierwiastkiem żeńskim – Prakryti. Sanskryckie słowo brāhmaṇa odnosi się do znaczenia „osoba obdarzona brahmanem”, który stanowi bezosobowy aspekt Absolutu. Do głównych obowiązków bramina, miało należeć głoszenie wiedzy wedyjskiej oraz służyć społeczeństwu duchowo – dlatego też często nazywano ich mędrcami bądź nauczycielami.

Kszatrijowie – Członkowie drugiej najwyższej warny, do której należeli władcy, wojownicy i urzędnicy. Celem warny Kszatrijów, było bronienie granic i sprawowanie rządów w okresie pokoju. Na przestrzeni dziejów dochodziło do wielu sporów na temat pierwszeństwa pierwszej i drugiej warny. W buddyzmie uważano, że pierwszeństwo należy się wojownikom i władcą (Budda wywodził się z kszatrijów).

Wajśjowie – Trzecia warna, do której należeli chłopi i kupcy. Osoby przynależne do tej warny miały niski status społeczny oraz niewiele praw. Do ich głównych obowiązków należało za czasów Ariów uprawa bydła, a następnie handel, rzemiosło oraz rolnictwo.

Sudrowie – Ostatni warna, do której należeli rzemieślnicy. Do ich obowiązków należało służenie trzem wyższym warną, nie posiadali praktycznie żadnych praw, nie mogli też gromadzić jakiegokolwiek majątku.

Niedotykalni – Uważani za nieczystych, nie zaliczali się do żadnej z powyżej wymienionych Warn. Wśród osób z tej grupy społecznej, sporą część stanowią czandalowie. Byli to ludzie, którzy zajmowali się głównie wynoszeniem i paleniem zwłok, pełnili też funkcje katów przy egzekucjach.

Polecamy również:

  • Starożytne Indie - osiągnięcia

    Pierwszą cywilizacją jaka powstała na pólwyspie Dekan, była tzw. cywilizacja doliny Indusu (2600 – 1900 r. p.n.e.). Od początku swojego istnienia, mogła pochwalić się osiągnięciami w poszczególnych dziedzinach życia. Społeczność doliny Indusu znała obróbkę miedzi, a od ok. 2000 lat p.n.e.... Więcej »

  • Starożytne Indie - architektura, sztuka, nauka

    W III tysiącleciu p.n.e. w dorzeczu dwóch wielkich rzek – Indusu i Gangesu, rozwinęła się przedaryjska cywilizacja miejska. Do głównych ośrodków miejskich należały miasta – Harappa i Mohendżo - Daro. Tworzyły się podstawy cywilizacji starożytnych Indii, zaczęto uprawić ziemię, znano... Więcej »

  • Starożytne Indie - religia

    Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e. w dolinie Indusu. Od tego okresu, w starożytnych Indiach, wykształciły się cztery kierunki religijne: Wedyzm, Braminizm, Hinduizm, Buddyzm. Były one powiązane ze sobą wiarą w reinkarnacje, wszędzie występuje pojęcie nieśmiertelnej duszy,... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
BUBIKSON
2021-12-08 21:43:02
FAJNIE
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42