Sumerowie - historia, charakterystyka

Sumerowie (sum. saĝ-ĝi6-ga, tłum. „czarnogłowi”) pojawili się w południowej części Mezopotamii w ok. III tysiącleciu przed Chrystusem. Nazwa ludu pochodzi od akadyjskiego wyrazu šumeru, co określa również obszar który zamieszkiwali.

Sumerowie – struktura państwa

Stworzyli cywilizację, składającą się z wielu miast – państw, która miała wpływ na kształtowanie się całego obszaru bliskiego wschodu. Na czele każdego miasta sumeryjskiego stał Kapłan, łącznik pomiędzy ludźmi, a Bogiem. W centrum każdego miasta znajdował się zikkurat - świątynia, będąca zarazem siedzibą władcy i centrum administracyjnym. Do najsłynniejszych miast należą m.in. Ur, Uruk oraz Nippur. Sumerom nigdy nie udało się stworzyć jednej scentralizowanej władzy, a pojedyncze ośrodki toczyły między sobą ciągłe walki, które doprowadziły do podbicia ich przez napływających Amorytów.

Sumerowie – osiągnięcia

Najważniejszym odkryciem przypisywanym Sumerom jest pismo klinowe. Wynaleźli również m.in. sieć irygacyjną oraz jako pierwsi wprowadzili pług w rolnictwie. Ich dokonania w dziedzinie matematyki oraz astronomii wykorzystywane są do dnia dzisiejszego. Okazali się również świetni w dziedzinie budownictwa, rozwijając na dużą skale produkcję cegły - budulca, który później nauczyli się wypalać.

Sumerowie – religia

Na życie społeczne Sumerów ogromny wpływ miała religia. Podczas rozwoju miast powstawały kolejne bóstwa. Początkowo każdy ośrodek posiadał własne, następnie wytworzył się z nich cały rozbudowany panteon. Poszczególnym bóstwom wznoszono świątynie, przy których budowano zigguraty. Religia miała też silny wpływ na rozwój sztuki pisania, wtedy to powstały pierwsze teksty o charakterze mitologicznym.

Polecamy również:

  • Mezopotamia - położenie i warunki naturalne - „Żyzny Półksiężyc”

    Mezopotamia (gr. Μεσοποταμία Mesopotamia – Międzyrzecze) to obszar znajdujący się w dorzeczu dwóch wielkich rzek Tygrysu i Eufratu. Międzyrzecze nazywano także „żyznym półksiężycem”. Jej obszar rozciąga się od północnej... Więcej »

  • Sumerowie - osiągnięcia, wynalazki

    Sumerowie pojawili się pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. w dolnej Mezopotamii i tam stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Ich wynalazki oraz technologia były wykorzystywane przez kolejne ludy z obszaru Bliskiego Wschodu, a także wpłynęły znacząco na naszą obecną technikę. Więcej »

  • Kodeks Hammurabiego - historia powstania, zasady, jego znaczenie

    Rozwój poszczególnych ośrodków władzy w starożytnej Mezopotamii, doprowadził do walk między społecznościami. Ostatecznie zwycięstwo zapewnił sobie król Babilonu – Hammurabi, który scentralizował państwo, likwidując dawne, trwające przeszło tysiąc lat, rozbicie kraju.... Więcej »

  • Religia Sumerów - charakterystyka (bogowie, Epos o Gilgameszu)

    Na życie społeczne Sumerów ogromny wpływ miała religia. Na początku formowania się miast, każde z nich posiadało główne bóstwo (nazywane „Panem miasta”) oraz pomniejsze bóstwa, z czego zbiegiem czasu wytworzył się cały rozbudowany panteon. Głównym bóstwom... Więcej »

  • Upadek cywilizacji Sumerów

    Sumerowie pojawili się w południowej części Mezopotamii ok. III tysiąclecia przed Chrystusem. Stworzyli cywilizację, składającą się z wielu miast – państw, która miała wpływ na kształtowanie się całego obszaru Bliskiego Wschodu. Charakterystyczną cechą Sumerów był jednak brak scentralizowanego... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 5 =
mati
2022-10-02 10:18:03
łatwo
Aleksander
2020-04-03 10:40:04
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jest dokładnie to, czego zabrakło mi do bycia na uczelni wyższej w zakresie, o który mi chodziło, żebym realizował, ale ważne, że już jakąś wiedzę mam.
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17