Mezopotamia - położenie i warunki naturalne - „Żyzny Półksiężyc”

Mezopotamia (gr. Μεσοποταμία Mesopotamia – Międzyrzecze) to obszar znajdujący się w dorzeczu dwóch wielkich rzek, Tygrysu i Eufratu. Międzyrzecze nazywano także „żyznym półksiężycem”. Jej obszar rozciąga się od północnej Syrii po Zatokę Perską i od Iranu po Arabię.

Szczególny charakter tego terenu jest ściśle związany z przynoszącymi żyzny muł wylewami dwóch wielkich rzek – Tygrys i Eufrat. Ten czynnik przyczynił się do powstania pierwszych państw – miast o charakterze rolniczym, urodzajne gleby zachęcały wiele ludów do osiedlania się na tych ziemiach. Na północy Mezopotamii rolnictwo mogło funkcjonować bez systemów nawadniających ze względu na obfite deszcze. Jednak im dalej na południe, tym rolnictwo było bardziej uzależnione od rzeki i kanałów irygacyjnych. Elementem niekorzystnym położenia Mezopotamii była otwartość jej granic (brak naturalnych barier) - w efekcie cały czas obszar narażony był na najazdy koczowników. Międzyrzecze pozbawione było bogactw naturalnych, takich jak rudy metali czy kamienie szlachetne, co powodowało konieczność handlu z ludami ościennymi.

Pierwsze niewielkie państwa na terenie Mezopotamii tworzyli Sumerowie (miasta Ur, Uruk, Kisz, Lagasz), którzy zaczęli się tam osadzać w ok. IV tyś. p.n.e.. Inne ludy zamieszkujące Mezopotamię przejęły od Sumerów pismo, uprawę roli, technikę, nabyli umiejętności wytwarzania narzędzi jak i kulturę duchową – literaturę, sztukę oraz wierzenia.

Polecamy również:

 • Sumerowie - osiągnięcia, wynalazki

  Sumerowie pojawili się pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. w dolnej Mezopotamii i tam stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Ich wynalazki oraz technologia były wykorzystywane przez kolejne ludy z obszaru Bliskiego Wschodu, a także wpłynęły znacząco na naszą obecną technikę. Więcej »

 • Kodeks Hammurabiego - historia powstania, zasady, jego znaczenie

  Rozwój poszczególnych ośrodków władzy w starożytnej Mezopotamii, doprowadził do walk między społecznościami. Ostatecznie zwycięstwo zapewnił sobie król Babilonu – Hammurabi, który scentralizował państwo, likwidując dawne, trwające przeszło tysiąc lat, rozbicie kraju.... Więcej »

 • Religia Sumerów - charakterystyka (bogowie, Epos o Gilgameszu)

  Na życie społeczne Sumerów ogromny wpływ miała religia. Na początku formowania się miast, każde z nich posiadało główne bóstwo (nazywane „Panem miasta”) oraz pomniejsze bóstwa, z czego zbiegiem czasu wytworzył się cały rozbudowany panteon. Głównym bóstwom... Więcej »

 • Upadek cywilizacji Sumerów

  Sumerowie pojawili się w południowej części Mezopotamii ok. III tysiąclecia przed Chrystusem. Stworzyli cywilizację, składającą się z wielu miast – państw, która miała wpływ na kształtowanie się całego obszaru Bliskiego Wschodu. Charakterystyczną cechą Sumerów był jednak brak scentralizowanego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54
Jest ok
• 2022-07-06 16:31:40