Adam Bahdaj, Podróż za jeden uśmiech – streszczenie

Powieść Adama Bahdaja opowiada o losach dwóch kuzynów, Poldka i Dudusia, którzy postanawiają razem wybrać się na wakacje – planują dostać się do miejscowości Międzywodzie, gdzie oczekują na nich ich rodzice. Chłopcy ruszają w tę podróż autostopem, choć początkowo Duduś obawia się, że może być to dla nich zbyt niebezpieczne. Ulega jednak namowom odważnego i przebojowego krewnego. Gdy udało im się zatrzymać pierwszy samochód, okazało się, że Duduś zapomniał zabrać swojego bagażu u bohaterowie musieli zrezygnować z uprzejmości kierowcy. Niedługo potem spotkali innego, życzliwego podróżującego. Dzięki niemu dotarli aż do Sandomierza, gdzie wiele dzieci przyjeżdżało do ośrodków kolonijnych. Chłopcy postanowili zatrzymać się tam na chwilę i dołączyć do jednego z obozów. Spędzili więc kilka godzin w jednym z pensjonatów i ruszyli w dalszą podróż.

Któregoś dnia Poldek i Duduś poznali kobietę, która również przemieszczała się autostopem. Zdecydowała przyłączyć się do kuzynów i oznajmiła, że mogą ją nazywać ciocią Ulą. Chłopcy natomiast bardzo cieszyli się z jej towarzystwa. Udało im się zatrzymać kierowcę, który zmierzał do Gdańska i zgodził się zabrać ich ze sobą. W pośpiechu bohaterowie zapomnieli zabrać ze sobą Uli, jednak szczęśliwie samodzielnie dotarła do Gdańska. Na miejscu jej znajomy strażak zaoferował chłopcom pomoc i zawiózł ich bezpośrednio do celu, gdzie wreszcie spotkali się ze swoimi mamami.

 

Polecamy również:

 • Wakacje z duchami - streszczenie

  Zaczęły się wakacje. Jak wiadomo, jest to najlepsza pora na zaznanie przygody i wspólne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Wiedząc o tym, Perełka, Mandżaro i Paragon postanowili zafundować sobie niezapomniane, wolne od szkolnych trosk, przeżycia. Więcej »

 • Telemach w dżinsach - streszczenie

  Maciek Łańko jest piętnastoletnim mieszkańcem Jerzmanowa. Kroczy za nim pełna cierpienia i samotności historia, we wczesnym dzieciństwie stracił bowiem matkę, a niedługo po jej śmierci ojciec wyjechał, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Chłopcem zaopiekowała się ciocia Frania, jednak i ona zginęła w trakcie... Więcej »

 • Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy – streszczenie, plan

  Bohaterką powieści Adama Bahdaja jest mała Krysia Cuchowska, która używa pseudonimu „Dziewiątka”. Któregoś lata spędza wakacje w pewnej nadmorskiej miejscowości – Nieborzu. Raz zauważa, że jeden z gości kawiarni „Jantar” zostawia swój kapelusz i zamiast tego... Więcej »

 • Adam Bahdaj, Pilot i ja – streszczenie

  Bohaterem książki jest chłopiec o imieniu Waluś, którego największym marzeniem jest latanie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43