Biografia
Polska pisarka, autora specjalizująca się w literaturze dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia historyk. Jej najpopularniejszym tytułem jest (włączona do listy szkolnych lektur) Piątka z Zakątka.
Wspólnie z Barbarą Mączyńską pisarka została uhonorowana nagrodą ZAIKS-u w dziedzinie varsavianów (badaczy i znawców Warszawy). Zarówno Krystyna Drzewiecka jak i Barbara Mączyńska są pasjonatkami stolicy i o tym mieście wydały kilka książek. Wspólnie założyły wydawnictwo „Veda”, które specjalizuje się w publikacjach na temat Warszawy.
Twórczość Krystyny Drzewieckiej została bardzo doceniona – „Piątka z Zakątka” dostała nagrodę Małego Donga (przyznawaną przez dzieci) w 1999 roku. Odebrało ją wydawnictwo Prószyński i S-ka, w którym ukazała się książka.
Książki
Powodzenie pierwszej części przygód Piątki z Zakątka skłoniło autorkę do kontynuacji tej historii – Drzewiecka wydała kolejne pozycje pt. Nowe przygody Piątki z Zakątka, Banda z uroczyska oraz Piątka z Zakątka znowu w akcji. Świat beztroskiej, dziecinnej zabawy stworzony przez pisarkę, zapewnił jej dużą popularność wśród młodych czytelników.
Krystyna Drzewiecka napisała również poruszającą opowieść o wiewiórce, opuszczającej swoją przytulną dziuplę by wyruszyć w świat i zaznać przygód – Wielka wyprawa Karmuli.
Drzewiecka i Mączyńska napisały również książkę pod wspólnym pseudonimem Marianna Gal. Był to cykl opowiadań dla dzieci Przygody Franciszka i Korka (Bractwo sześciu włóczni, Niesamowity dom, Tajemnicza wyprawa, Zatopiony skarb).
Tomiki o Warszawie, które autorki również wydały wspólnie to m.in.: Polska na 6. Warszawa. Stare i Nowe miasto, Polska na 6. Warszawa. Krakowskie Przedmieście.