Otfried Preussler – biografia

Biografia

Twórca urodził się 20 października 1923 roku w Libercu w Niemczech. Tworzył głównie literaturę skierowaną do dzieci i młodzieży. Jego rodzice byli nauczycielami, a jego ojciec interesował się ponadto etnologią i kulturą swojego regionu. Była to rodzina, której korzenie sięgały aż XV wieku. Młody Otfierd towarzyszył ojcu w tych zainteresowaniach, co później znalazło swoje odbicie w jego tekstach.  Dzięki odpowiednim bodźcom i motywacji artysta zaczął pisać już w wieku dwunastu lat.

W szkole pisarz najbardziej przykładał się do nauki języków – narodowego oraz obcych. Zamierzał zrobić karierę naukową jako profesor historii terytorium niemieckiego na Uniwersytecie w Pradze.

Gdy w 1942 uzyskał maturę, został powołany do wojska III Rzeszy i trafił na front wschodni. W 1944 roku znalazł się w radzieckiej niewoli i przerzucano go między kilkoma obozami. Poskutkowało to kilkoma poważnymi chorobami m.in. malarię czy tyfusem.  Zwolniono go w 1949 roku. Zamieszkał wówczas w Górnej Bawarii, gdzie odnalazł swoich przodków. Ożenił się z Anneliese Kind i miał z nią troje dzieci. Przez większą część życia zawodowego Preussler pracował jako nauczyciel, do roku 1971 sprawował funkcję dyrektora szkoły podstawowej. Następnie został rektorem szkoły w Bawarii, która do dziś nosi jego imię.

Twórca zmarł 18 lutego 2013 roku.

 

Twórczość

Debiutem literackim Otfrieda była książka Der Roßdieb von Fünsing, która nie zyskała szerokiego uznania. Sukcesem okazało się dopiero opowiadanie Der kleine Wassermann z 1956 roku. Na język polski zostało przetłumaczone w 2012 roku. Opublikowano je pt. Przygody Małego Wodnika.

Pisarz jest znany głównie ze stworzenia postaci rozbójnika Hotzenplotza, który stał się bohaterem całego cyklu tekstów. W Polsce ta seria również ukazała się w 2012 roku. Starsi czytelnicy najbardziej upodobali sobie powieść Preusslera pt. Krabat z 1971 roku.

Pisarz wydał łącznie trzydzieści dwie książki dla najmłodszego czytelnika, zyskując tym samym miano jednego z najpopularniejszych pisarzy dziecięcych. Książki te zostały przetłumaczone na pięćdziesiąt pięć języków.

W Polsce dzieła pisarza po raz pierwszy pojawiły się w 1960 roku dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia. Przez kilkanaście kolejnych lat publikowało utwory niemieckiego twórcy m.in. Hubert w wielkim kapeluszu, wspomniane Przygody Małego Wodnika czy Malutka Czarownica.

Spuścizna literacka Preusslera została umieszczona w Bibliotece Państwowej w Berlinie.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19