Stowarzyszenie Umarłych Poetów - streszczenie

I

W Akademii Weltona – prywatnej, prestiżowej szkole dla chłopców – rozpoczął się nowy rok szkolny. Z tej okazji w kaplicy odbyła się uroczystość. Brali w niej udział między innymi: Todd Anderson (nowy w Akademii, bo przeniesiony z innej szkoły), Knox Overstreet, Charlie Dalton, Richard Cameron, Georg Hopkins, Neil Perry. Był także obecny nowy nauczyciel języka angielskiego, John Keating. Dyrektor szkoły, Gale Nolan, przypomniał chłopcom cztery wyznawane w murach akademii zasady: tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość. Po zakończonej uroczystości uczniowie musieli pożegnać się z rodzicami, co było szczególnie trudne dla najmłodszych. Od tej pory Akademia Weltona miała być dla nich domem.

II

Overstreet, Perry, Dalton, Anderson i Cameron zostali wezwani do gabinetu dyrektora. Pan Nolan przydzielił im, tak jak wszystkim innym uczniom, zajęcia nadobowiązkowe. Todd Anderson był nowy, więc dyrektor przydzielił mu dodatkowe zadania na podstawie informacji, jakie otrzymał z poprzedniej szkoły chłopca. Andersonowi przypadła między innymi piłka nożna, co zupełnie mu nie odpowiadało. Był bardzo zdenerwowany i bliski płaczu. Po opuszczeniu gabinetu okazało się, że będzie mieszkał w pokoju z Neilem Perrym.

III

Nagle w pokoju Andersona i Perry’ego, w którym przebywali także Steven Meeks, Charlie Dalton i Knox Overstreet, pojawił się ojciec Perry’ego. Powiedział synowi, że rozmawiał z dyrektorem i Neil nie będzie w tym roku zajmował się Księgą Pamiątkową Akademii, ponieważ ma za dużo obowiązków. Neil próbował się sprzeciwić, gdyż bardzo mu na tym zajęciu zależało, ale zabrakło mu siły. Po wyjściu pana Perry’ego okazało się, że właściwie wszyscy chłopcy są bezwzględnie podporządkowani swoim rodzicom, a ich przyszłość od dawna jest zaplanowana.

IV

Następnego dnia chłopcy udali się na pierwsze lekcje. Każda z nich była taka sama i kończyła się poleceniem przyswojenia sobie sporej ilości materiału. W końcu przyszedł czas na zajęcia z języka angielskiego. Nowy nauczyciel nie karcił uczniów ani nie wymagał od nich ogromnej wiedzy. Na pierwszą lekcję zabrał ich do Sali Reprezentacyjnej, gdzie oglądali fotografie swoich poprzedników, dawnych uczniów Akademii, a pan Keating mówił im, iż muszą korzystać z każdego dnia (łac. Carpe diem – Chwytaj dzień), bo czas szybko mija, a życie jest krótkie.

V

Po wyczerpujących zajęciach sportowych chłopcy wzięli prysznic i postanowili, że pouczą się razem wieczorem. Todd Anderson, cały czas przygnębiony i nieswój, odmówił stwierdziwszy, że chce zająć się historią. Wspólna nauka ominęła także Knoxa Overstreeta, który został zaproszony na popołudnie do państwa Danburry, znajomych jego ojca. W czasie wizyty poznał ich córkę Wirginię oraz syna, Cheta, który właśnie szykował się do wyjścia ze swoja dziewczyną, Chris Noel. Knox od pierwszego wejrzenia zakochał się w Chris. Kiedy wrócił do Akademii, żalił się kolegom, że spotkało go wielkie nieszczęście, ponieważ Chris spotyka się z Chetem.

Następnego dnia chłopcy znów mieli zajęcia z panem Keatingiem. Nauczyciel kazał im wyrwać z podręcznika, stronę na której znajdowały się wskazówki analizowania poezji. Chłopcy wybuchnęli śmiechem, który skłonił pana McAllistera, nauczyciela łaciny prowadzącego lekcje w sąsiedniej klasie, do sprawdzenia, co dzieje się na lekcji angielskiego. Gdy spostrzegł, że chłopcy są z nauczycielem, nie przerwał zajęć i starał się dyskretnie opuścić klasę.

VI

W czasie posiłku pan McAllister radził angliście, by porzucił niekonwencjonalne metody, bo może się to źle skończyć. W jadalni pojawił się nagle Neil Perry, niosąc po kryjomu Księgę Pamiątkową rocznika pana Keatinga,

Polecamy również:

Komentarze (6)
Wynik działania 3 + 3 =
ja
2020-10-17 06:54:33
serio
fhh
2017-05-23 06:26:26
ich habe nichts verstanden :)
patoo
2017-05-23 06:25:21
po co to komu???????????????????????????
eloooziom
2017-05-23 06:24:44
lol
pitistiti
2017-05-23 06:24:09
moim skromnym zadniem jest okkkk
Ruchacz matek
2017-03-07 21:00:32
slabe
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44