Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka?

Ostatnio komentowane
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
xd
lol • 2019-11-19 16:34:49
zzz
najkow • 2019-11-19 16:12:42
hello im your papa
Your papa • 2019-11-19 12:17:09
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Balladyna jest jedną z najbardziej interesujących kreacji osobowych w twórczości Juliusza Słowackiego. Poeta konstruując tę postać, zadbał o to, żeby pomimo strasznych czynów, jakich dokonuje bohaterka, była ona osobowością tajemniczą i w pewien sposób fascynującą. Czy zatem Balladyna jest pospolitą zbrodniarką, czy też może po prostu kobietą ambitną?

„Będę żyła, jakby nie było Boga”

Analizując postać Balladyny, należy zwrócić uwagę, że jej postępowanie nie wynika z irracjonalnego impulsu, którego nie może opanować, ale wręcz przeciwnie – jest świadomie zaplanowanym działaniem. Kiedy kobieta dokonuje pierwszej zbrodni, a więc przechodzi swoistą inicjację w świat demonicznego zła, podejmuje określoną decyzję, mówi:

Na niebie
Jest Bóg…zapomnę, że jest, będę żyła,
Jakby nie było Boga.

Można powiedzieć, że od tego momentu Balladyna układa w swojej głowie precyzyjny plan zdobywania kolejnych szczebli przybliżających ją do osiągnięcia władzy.

Ambicja jest więc najsilniejszą motywacją bohaterki. Jako młoda dziewczyna wywodząca się z ubogiej rodziny, ma świadomość, że pałac królewski nie jest jej naturalnym przeznaczeniem, może go więc zdobyć jedynie posługując się zbrodnią. Świadomie rezygnuje

Polecamy również:

 • Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

  Balladyna i Alina to dwie siostry z dramatu Juliusza Słowackiego. Pisarz skonstruował postaci dziewcząt na zasadzie przeciwieństwa. Reguła ta dobrze wpisuje się w baśniową konwencję tekstu. Balladyna stanowi bowiem uosobienie zła, natomiast Alina reprezentuje dobro. Więcej »

 • Charakterystyka Aliny

  Alina to jedna z bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jej postawa, zachowanie i stosunek do świata stanowią uosobienie najlepszych ludzkich cech: dobroci, szczerości i miłości. Słowacki uczynił z tej postaci wyrazistą przeciwwagę dla jej złej siostry i stworzył jedną z... Więcej »

 • Charakterystyka Kirkora

  Kirkor to jeden z bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jego pojawienie się w chatce ubogiej wdowy staje się impulsem do uruchomienia akcji utworu. Dzielny książę, który przez przypadek zaślubia prostą dziewczynę z ludu, nie znajduje jednak u jej boku spełnienia, jak to... Więcej »

 • Charakterystyka Goplany

  Goplana to jedna z bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jest to postać fantastyczna. Inspiracją do jej stworzenie były dla poety ludowe wierzenia i legendy. Działanie Goplany powoduje niespodziewane konsekwencję i doprowadza do destrukcji porządku natury, dlatego bohaterka musi... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =