Charakterystyka Kirkora

Kirkor to jeden z bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jego pojawienie się w chatce ubogiej wdowy staje się impulsem do uruchomienia akcji utworu. Dzielny książę, który przez przypadek zaślubia prostą dziewczynę z ludu, nie znajduje jednak u jej boku spełnienia, jak to bywa w baśniach mówiących o długim i szczęśliwym życiu młodej pary. Jakim dokładnie człowiekiem jest więc Kirkor?

Sprawiedliwy rycerz i patriota

Już w pierwszej scenie dramatu poznajemy Kirkora jako dzielnego rycerza, dla którego najważniejszą sprawą jest dobro własnego ludu i sprawiedliwość. Świadczy o tym wizyta u Pustelnika. Kirkor oburza się na okrutnego króla Popiela IV, który wygnał swojego brata i bezprawnie zagarnął koronę. Obiecuje, że zrobi wszystko, żeby zmienić ten stan rzeczy i wybawić lud od ucisku. Rzeczywiście główne działania Kirkora skupiają się na walce o przywrócenie w słowiańskiej krainie dawnego porządku.

Bezinteresowny mężczyzna

Dobre cechy Kirkora ujawniają się również w kluczowym dla dramatu wyborze żony. Rycerz idzie bowiem w tej kwestii za radą pustelnika i postanawia ożenić się z ubogą chłopką, u której boku zazna upragnionego spokoju. W tak ważnej sprawie jak małżeństwo Kirkor nie kieruje się zatem względami materialnymi, ani klasowymi. Chce być hojny dla swojej wybranki i otoczyć ją zaszczytami i dobrami materialnymi.

Skromny zwycięzca

Najwięcej przymiotów Kirkora zdradza jednak scena, w której po pokonaniu okrutnego Popiela IV zostaje wybrany królem. Rycerz pokazuje wówczas swoją skromność i szacunek dla królewskiego urzędu. Uważa, że nie jest godzien piastować takiej funkcji, ponieważ jest zwykłym, prostym człowiekiem, który najlepiej czuje się wśród wiejskiego otoczenia i najbliższej rodziny. Ponadto ma świadomość, że jako mąż chłopki, nie powinien sprawować władzy nad szlachetnie urodzonymi. Kirkor hołduje zatem uświęconej tradycji, a jego zachowanie jest świadectwem znajomości rodzimych obyczajów.

Zdradzony mąż

Pomimo jednak tych wszystkich przymiotów Kirkor, jak większość pozytywnych bohaterów „Balladyny”, ponosi klęskę w starciu ze złem świata. Jest to bowiem rycerz szlachetny, który potrafi walczyć w otwartym polu, z szablą w ręku, natomiast nie pojmuje metod takich, jak zdrada. Kirkor zostaje niestety zdradzony przez własną żonę Balladynę i ginie jako ofiara jej niepohamowanej żądzy władzy.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Balladyny

  Słowacki budując portret Balladyny ze sprzecznych elementów i motywacji, czyni z niej bohaterkę wzbudzającą w odbiorcy żywe emocje. Pusta, zepsuta, żądna władzy, a z drugiej strony żałująca swoich czynów skruszona królowa, która sama wydaje na siebie wyrok – jest nierozwiązaną... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

  Balladyna i Alina to dwie siostry z dramatu Juliusza Słowackiego. Pisarz skonstruował postaci dziewcząt na zasadzie przeciwieństwa. Reguła ta dobrze wpisuje się w baśniową konwencję tekstu. Balladyna stanowi bowiem uosobienie zła, natomiast Alina reprezentuje dobro. Więcej »

 • Charakterystyka Aliny

  Alina to jedna z bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jej postawa, zachowanie i stosunek do świata stanowią uosobienie najlepszych ludzkich cech: dobroci, szczerości i miłości. Słowacki uczynił z tej postaci wyrazistą przeciwwagę dla jej złej siostry i stworzył jedną z... Więcej »

 • Charakterystyka Goplany

  Goplana to jedna z bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jest to postać fantastyczna. Inspiracją do jej stworzenie były dla poety ludowe wierzenia i legendy. Działanie Goplany powoduje niespodziewane konsekwencję i doprowadza do destrukcji porządku natury, dlatego bohaterka musi... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 5 =
IMIĘ
2023-03-19 10:07:04
Spoko
IMIĘ
2020-05-19 06:27:28
ok
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02