Sowiński w okopach Woli - interpretacja i analiza wiersza

Geneza

Wiersz „Sowiński w okopach Woli” stanowi liryczne opracowanie tematu powstania listopadowego. Słowacki sięgnął tu po autentyczny epizod z końca wojny polsko-rosyjskiej 1830 r., kiedy to generał Józef Sowiński zginął na szańcach warszawskiej Woli broniącej stolicy przed naporem Rosjan. Poeta upowszechnił więc legendę dzielnego dowódcy mimo że nie wiadomo, czy jest ona zgodna z prawdą, ponieważ dokładne okoliczności śmierci Sowińskiego nie są znane.

„Starzec o drewnianej nodze”

Wiersz należy do gatunku poezji epickiej, ze względu na rozbudowaną rolę, jaką odgrywa w nim fabuła przedstawiająca ostatnie chwile generała. Ponadto tekst został udramatyzowany, zawiera bowiem elementy dialogu polskiego dowódcy z rosyjskimi żołnierzami.

Centralną postacią wiersza jest oczywiście generał Sowiński, którego poeta charakteryzuje za pomocą kilkakrotnie powtarzającego się określenia: „starzec z drewnianą nogą”. Ta antonomazja stanowi kluczowy wers utworu. Dzięki temu zabiegowi poetyckiemu Słowacki buduje bowiem wyrazisty kontrast pomiędzy fizyczną słabością żołnierza, a jego niesamowitą odwagą. Oto przedstawia się tu starca, który stojąc wśród ciał poległych towarzyszy, opuszczony przez własnych

Polecamy również:

  • Sowiński w okopach Woli - treść wiersza

    W starym kościołku na WoliZostał jenerał Sowiński,Starzec o drewnianej nodze,I wrogom się broni szpadą;A wokoło leżą wodzeBatalionów i żołnierze,I potrzaskane armatyI gwery: wszystko stracone!Jenerał się poddać nie chce,Ale się staruszek broni,Oparłszy się na ołtarzu,Na białym Bożym obrusie,I tam łokieć... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19