Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Victor Hugo, Nędznicy – streszczenie

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fantyna

Powieść rozpoczyna się w 1815 roku na terenie Prowansji w miasteczku Digne. Bohaterem opisu jest biskup Myriel (nazywany „Mile Widzianym”). Duchowny był bardzo hojny – zrezygnował ze swojego wystawnego mieszkania pałacowego, które oddał na potrzeby szpitala. Bardzo aktywnie wspierał miejscową dobroczynność. W mieście pojawił się zwolniony z więzienia galernik imieniem Jean Valjean. Budził odrazę u wszystkich mieszkańców i jedynie biskup zdecydował się przyjąć go do siebie.

Victor Hugo, Nędznicy  – streszczenie
Portret Kozety - pierwsze wydanie Nędzników/www.wikipedia.org.pl


Mężczyzna nocą okradł duchownego, jednak złapany przez policję musiał oddać wszystkie kosztowności. By go wybronić Myriel zeznał, że sam darował złodziejowi srebrną zastawę. Opuszczając miasto Jean znowu okradł przypadkowego przechodnia, jednak, pod wpływem dobrego uczynku ze strony biskupa, zreflektował się i oddał łup z okrzykiem „Jestem nędznikiem!”. Był to początek przemiany stylu jego życia.

Akcja utworu przenosi się dwa lata do przodu, do stolicy Francji. Tym razem widzimy czterech mężczyzn, żyjących w wolnych związkach z kobietami. Któregoś dnia chłopcy postanawiają wyjechać z Paryża, pozostawiając ukochanym jednie list pożegnalny. Jedna z porzuconych dziewcząt, Fantyna, została w ten sposób sama

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 4 =