Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Victor Hugo, Nędznicy – opracowanie

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza i gatunek

Powieść Victora Hugo powstała w okresie, gdy pisarz przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey. Po raz pierwszy opublikowano ją w roku 1852 i w tym samym czasie ukazało się jej polskie wydanie. Książka łączy w sobie elementy utworu realistycznego i romantycznego. W momentach dygresyjnych odnajdziemy w niej także namiastkę eseju. Bezpośrednim źródłem natchnienia pisarza miały być powszechne problemy społeczne i obyczajowe. Wątek dyskryminacji społecznej  umieszcza on w licznych tekstach, jednak w Nędznikach osiągnął swoje apogeum. Autor pracował nad powieścią przez ponad dwadzieścia lat. Obecne obowiązujący tytuł oficjalnie ustanowiony został w 1854 roku – wcześniej tekst znany był jako Nędze.

Założenie i problematyka

Książka autorstwa Hugo z założenia miała być szeroką panoramą społeczeństwa Francji w XIX wieku. Pisarz chciał również znaleźć pole do wyłożenia swoich poglądów społecznych i politycznych. Zasadnicze wątki Nędzników opierają się jednak za zagadnieniach filozoficznych i historycznych. Autor wykorzystał powieść do przedstawienia poglądów, opierających się na wartościach chrześcijańskich, m.in. niezłomnej wierze w możliwość przemiany każdego, nawet najbardziej

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 2 =