Rzeźba rzymska - cechy, przykłady, twórcy

Popiersie

Rodzajem rzeźby typowej dla starożytnego Rzymu były popiersia, czyli kamienne portrety. Wykonywano je z białego marmuru, który następnie polerowano. Używano do tego celu dłuta, pilników i młotów, w późniejszym okresie zaś świdra. Historycy sztuki uważają, że forma ta wykazuje podobieństwo z etruskimi portretami sarkofagowymi (podobnie jak inne rzeźby nawiązują do sztuki etruskiej, np. Wilczyca Kapitolińska).

Popiersie rzymskie charakteryzuje dbałość o przedstawienie najdrobniejszych detali czaszki i twarzy. Portrety są niemal żywe i odzwierciedlają osobowość modela. Stąd mówi się o ich szczególnym psychologizmie. Jednocześnie cechuje je realistyczna technika prezentacji. Popiersia nie mają być idealizacją, ale wierną kopią rzeczywistości. Wykonywano je najczęściej na zamówienie konkretnych osób. Najsłynniejsze rzymskie rzeźbione portrety to popiersia Cezara, Cycerona, Seneki czy Wespazjana.

Relief i rzeźba pełna

Reliefy rzymskie różnią się nieco od greckiej płaskorzeźby. Cechuje je większy realizm w odtwarzaniu postaci, zwłaszcza twarzy, ale również konkretnych scen obyczajowych. Mniejszą uwagę poświęca się tu natomiast samej kompozycji. Koncentrują się one wokół zróżnicowanej tematyki: mitologicznej, historycznej, obyczajowej, alegorycznej. Szczególnie rozwinęła się forma reliefów historycznych, które opowiadały określone wydarzenia. Znane reliefy to np. rzeźba rodziny cesarskiej na Ołtarzu Pokoju i relief na kolumnie Trajana. Rzeźba figuralna obok bogów przedstawia często władców i mówców.

Popiersie Septymiusza Sewera
Popiersie Septymiusza Sewera/ Saperaud(27 X 2005)
Ara Pacis - fragment reliefu 
Ara Pacis - fragment reliefu/ MM (9 XII 2005)

 

Posąg konny

Posąg konny to wynalazek typowo rzymski. Na koniu umieszczony jest najczęściej zwycięzca i wódz. Pomnik taki jest znacznie bardziej sugestywny i dynamiczny niż rzeźba statyczna. Najsłynniejszym przykładem jest posąg konny Marka Aureliusza.

 

Rzeźba nagrobna

Ważnym rodzajem rzeźby była rzeźba nagrobna, którą umieszczano na sarkofagach, kaplicach czy mauzoleach oraz w niszach katakumb. Dominowały tu zdobienia w postaci elementów roślinnych czy scen mitologicznych.

Polecamy również:

  • Architektura rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Rzymska architektura stanowiła dobrze zaplanowaną całość, miała odzwierciedlać potęgę wiecznego miasta i jego mieszkańców. Rządziła tu zasada symetrii. Centralną częścią miasta było forum, czyli rynek, na którym zostały skupione najważniejsze budowle. Ulice przecinały się pod kątem prostym. Same... Więcej »

  • Inne (malarstwo starożytnego Rzymu, ceramika itd.)

    W malarstwie rzymskim, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, istniały dwa nurty: dworski (inspirowany wzorcami greckimi) i ludowy (oparty na rodzinnych, etruskich tradycjach). To właśnie ten drugi prąd okazał się szczególnie istotny i wpłynął na malarstwo późniejszych wieków. Pierwszym... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
ok
2024-01-21 16:05:45
ok l l l l l l
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20