Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Inne (malarstwo starożytnego Rzymu, ceramika itd.)

Ostatnio komentowane
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
xd
lol • 2019-11-19 16:34:49
zzz
najkow • 2019-11-19 16:12:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Fresk pompejski
Iluzjonostyczny fresk – Pompeje

Malarstwo

W malarstwie rzymskim, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, istniały dwa nurty: dworski (inspirowany wzorcami greckimi) i ludowy (oparty na rodzinnych, etruskich tradycjach). To właśnie ten drugi prąd okazał się szczególnie istotny i wpłynął na malarstwo późniejszych wieków. Pierwszym rodzajem plastyki były malowidła ścienne. Umieszczano je w domach, (np. dom Liwii), w świątyniach, mauzoleach (np. Apulii, Lukanii, Kampanii). Najistotniejszym osiągnięciem malarstwa ściennego było stosowanie iluzji trójwymiarowości. Oczywiście były to pierwsze próby, uzyskiwane głównie dzięki grze kolorystyką (barwy ciepłe przybliżają, zimne oddalają).

Następny typ stanowiło malarstwo sztalugowe, które wykonywano techniką enkaustyczną, wywodzącą się z Grecji. Początkowo spełniało ono funkcję propagandową i dokumentacyjną, ponieważ przedstawiano historyczne sceny triumfalne. Później pojawiła się tematyka topograficzna, np. „Malowana Italia” oraz portrety sporządzane pędzlem lub rodzajem rylca na tabliczkach kościanych. Pierwsze ludzkie podobizny malowali dla Rzymian Grecy, np. Iaja z Kyzikos, która specjalizowała się w portretach kobiecych, Sopolis i Dionizjos.

Specyficzną dla Rzymian techniką

Polecamy również:

  • Rzeźba rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Popiersie rzymskie charakteryzuje dbałość o przedstawienie najdrobniejszych detali czaszki i twarzy. Portrety są niemal żywe i odzwierciedlają osobowość modela. Stąd mówi się o ich szczególnym psychologizmie. Jednocześnie cechuje je realistyczna technika prezentacji. Popiersia nie mają być... Więcej »

  • Architektura rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Rzymska architektura stanowiła dobrze zaplanowaną całość, miała odzwierciedlać potęgę wiecznego miasta i jego mieszkańców. Rządziła tu zasada symetrii. Centralną częścią miasta było forum, czyli rynek, na którym zostały skupione najważniejsze budowle. Ulice przecinały się pod kątem prostym. Same... Więcej »

Komentarze (1)
4 + 4 =
Komentarze
Klaudia • 2016-01-20 18:44:08
dzięki