Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Inne (malarstwo starożytnego Rzymu, ceramika itd.)

Fresk pompejski
Iluzjonostyczny fresk – Pompeje

Malarstwo

W malarstwie rzymskim, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, istniały dwa nurty: dworski (inspirowany wzorcami greckimi) i ludowy (oparty na rodzinnych, etruskich tradycjach). To właśnie ten drugi prąd okazał się szczególnie istotny i wpłynął na malarstwo późniejszych wieków. Pierwszym rodzajem plastyki były malowidła ścienne. Umieszczano je w domach, (np. dom Liwii), w świątyniach, mauzoleach (np. Apulii, Lukanii, Kampanii). Najistotniejszym osiągnięciem malarstwa ściennego było stosowanie iluzji trójwymiarowości. Oczywiście były to pierwsze próby, uzyskiwane głównie dzięki grze kolorystyką (barwy ciepłe przybliżają, zimne oddalają).

Następny typ stanowiło malarstwo sztalugowe, które wykonywano techniką enkaustyczną, wywodzącą się z Grecji. Początkowo spełniało ono funkcję propagandową i dokumentacyjną, ponieważ przedstawiano historyczne sceny triumfalne. Później pojawiła się tematyka topograficzna, np. „Malowana Italia” oraz portrety sporządzane pędzlem lub rodzajem rylca na tabliczkach kościanych. Pierwsze ludzkie podobizny malowali dla Rzymian Grecy, np. Iaja z Kyzikos, która specjalizowała się w portretach kobiecych, Sopolis i Dionizjos.

Specyficzną dla Rzymian techniką

Zobacz również

  • Rzeźba rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Popiersie rzymskie charakteryzuje dbałość o przedstawienie najdrobniejszych detali czaszki i twarzy. Portrety są niemal żywe i odzwierciedlają osobowość modela. Stąd mówi się o ich szczególnym psychologizmie. Jednocześnie cechuje je realistyczna technika prezentacji. Popiersia nie mają być idealizacją, ale wierną kopią...

    Więcej
  • Architektura rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Rzymska architektura stanowiła dobrze zaplanowaną całość, miała odzwierciedlać potęgę wiecznego miasta i jego mieszkańców. Rządziła tu zasada symetrii. Centralną częścią miasta było forum, czyli rynek, na którym zostały skupione najważniejsze budowle. Ulice przecinały się pod kątem prostym. Same budowle zaś był...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 4 =
zi
2020-03-28 09:14:45
dzoeki
Klaudia
2016-01-20 18:44:08
dzięki
Ostatnio komentowane
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
srfgh
gfcvghj • 2020-05-27 15:15:07
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25
w ogóle nie przydatme
LoL • 2020-05-27 09:11:10
Cudaczek Wyśmiewaczek przyczepiał się do włosów.
raz i trzy • 2020-05-27 08:25:54