Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Victor Hugo, Nędznicy – bohaterowie

Konstrukcja bohaterów powieści Victoria Hugo jest szczególna – pisarz zróżnicował stworzone przez siebie postaci pod względem szczegółowości biografii i jej skomplikowania. Uwypukla cechy charakterów poprzez wykorzystanie odpowiednich środków stylistycznych np. porównań czy metafor. Niektórzy zostają przyrównani do zwierząt lub postaci mitologicznych.

Hugo zarysował losy bohaterów, kierując się schematem nierówności społecznej, przy czym odrzuca zasadę tzw. determinizmu społecznego. Oznacza to, że bohaterowie raczej niskiego pochodzenia jak np. inspektor Javert, mają szansę piąć się wysoko po szczeblach kariery zawodowej. Zachodzi również proces odwrotny – obywatele zamożni, pochodzący ze stanu wysokiego (np. Gillenormand), nie mają dożywotnio zagwarantowanego życia w dostatku i luksusie.

Francuski pisarz skonstruował relacje między poszczególnymi bohaterami na zasadzie swoistego układu przypominającego układ słoneczny. Centrum, ośrodkiem i główną osobą, łączącą pozostałe jest Valjean. Każda postać Nędzników jest z nim, mniej lub bardziej, związana. Do pierwszoplanowych bohaterów, których najwięcej łączy z galernikiem należą biskup, Fantyna i Kozeta. Bohaterowie z drugiego i trzeciego

Zobacz również

  • Victor Hugo, Nędznicy – opracowanie

    Powieść Victora Hugo powstała w okresie, gdy pisarz przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey. Po raz pierwszy opublikowano ją w roku 1852 i w tym samym czasie ukazało się jej polskie wydanie.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28