Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Victor Hugo, Nędznicy – bohaterowie

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Konstrukcja bohaterów powieści Victoria Hugo jest szczególna – pisarz zróżnicował stworzone przez siebie postaci pod względem szczegółowości biografii i jej skomplikowania. Uwypukla cechy charakterów poprzez wykorzystanie odpowiednich środków stylistycznych np. porównań czy metafor. Niektórzy zostają przyrównani do zwierząt lub postaci mitologicznych.

Hugo zarysował losy bohaterów, kierując się schematem nierówności społecznej, przy czym odrzuca zasadę tzw. determinizmu społecznego. Oznacza to, że bohaterowie raczej niskiego pochodzenia jak np. inspektor Javert, mają szansę piąć się wysoko po szczeblach kariery zawodowej. Zachodzi również proces odwrotny – obywatele zamożni, pochodzący ze stanu wysokiego (np. Gillenormand), nie mają dożywotnio zagwarantowanego życia w dostatku i luksusie.

Francuski pisarz skonstruował relacje między poszczególnymi bohaterami na zasadzie swoistego układu przypominającego układ słoneczny. Centrum, ośrodkiem i główną osobą, łączącą pozostałe jest Valjean. Każda postać Nędzników jest z nim, mniej lub bardziej, związana. Do pierwszoplanowych bohaterów, których najwięcej łączy z galernikiem należą biskup, Fantyna i Kozeta. Bohaterowie z drugiego i trzeciego

Polecamy również:

  • Victor Hugo, Nędznicy – opracowanie

    Powieść Victora Hugo powstała w okresie, gdy pisarz przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey. Po raz pierwszy opublikowano ją w roku 1852 i w tym samym czasie ukazało się jej polskie wydanie. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =