Instytucje międzynarodowe - definicja, informacje wstępne

Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany, zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie.

Jeśli chodzi o strukturę organizacji międzynarodowych, to najczęściej można spotkać następujące organy/instytucje:

1. Zgromadzenie Ogólne bądź Konferencja, bądź Kongres – organ ten gromadzi przedstawicieli wszystkich krajów członkowskich danej organizacji. Spotkania takiego organu (m.in. ze względu na znaczną liczbę uczestników) organizowane są dość rzadko – raz/dwa razy na rok lub rzadziej. Rolą takiego organu jest wyznaczanie głównych celów polityki danej organizacji, uchwalanie budżetu itp.

2. Organ wykonawczy – najczęściej w postaci Rady bądź Komitetu. Organy takie gromadzą swoich członków częściej niż w przypadku Zgromadzenia Ogólnego – zwykle w ich skład wchodzi ograniczona grupa państwa (np. wybierana na Zgromadzeniu). Zwykle organ taki zajmuje się ważnymi bieżącymi sprawami organizacji, kwestie organizacyjno-administracyjne powierzając trzeciemu z organów.

3. Sekretariat (lub Biuro) – organ administracyjny, zajmujący się bieżącą organizacją działania organizacji.

Czasami, dla usprawnienia działalności danej organizacji powołuje się również komisje, komitety, grupy robocze itp.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku organizacji międzynarodowych nie ma potrzeby wyraźnego wydzielania organów ustawodawczych, wykonawczych i sądowniczy.

Polecamy również:

  • Podział organizacji międzynarodowych - WOS

    Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie. Więcej »

  • Funkcje i cele organizacji międzynarodowych

    W ostatnich kilku dekadach bardzo wyraźnie wzrosło znaczenie organizacji międzynarodowych (zarówno rządowych, jak i pozarządowych), co wynika z ich skuteczności, możliwości działania na większą skalę, a także ze zmiany perspektywy myślenia – z krajowej na globalną. Więcej »

  • Rodzaje organizacji międzynarodowych

    Dynamiczny rozwój organizacji międzynarodowych obserwowany od połowy XX wieku doprowadził do wykształcenia się różnych rodzajów organizacji:organizacje ponadpańśtwowe i koordynacyjne, organizacje powszechne i regionalne oraz organizacje o kompetencjach specjalnych i kompetencjach ogólnych. Więcej »

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) - najważniejsze informacje

    Organizacja Narodów Zjednoczonych jest największą organizacją międzynarodową na świecie, zrzeszającą 193 państwa. Więcej »

  • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

    NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17