Funkcje i cele organizacji międzynarodowych

W ostatnich kilku dekadach bardzo wyraźnie wzrosło znaczenie organizacji międzynarodowych (zarówno rządowych, jak i pozarządowych), co wynika z ich skuteczności, możliwości działania na większą skalę, a także ze zmiany perspektywy myślenia – z krajowej na globalną. Warto wiedzieć, że organizacje międzynarodowe spełniają bardzo wiele ważnych funkcji, do których należą (w przypadku organizacji rządowych):

- Funkcja regulacyjna – polega na ustanawianiu przez organizacje pewnych norm prawnych, wzorców moralnych, politycznych itp.

- Funkcja operacyjna – realizowanie działań statutowych przy użyciu własnych zasobów, w oparciu o własne decyzje organizacji,

- Funkcja kontrolna – sprawdzanie czy państwa członkowskie realizują zapisy podpisanej umowy, w której zobowiązują się do zachowania w określony sposób.

Czasami wyróżnia się również funkcje typu usługowego (czyli realizacji zadań statutowych, konkretne działania) oraz typu forum (co oznacza działania podejmowane w celu organizacji spotkań, konferencji, seminariów itp.). W kontekście tych funkcji ważne są proporcje realizacji funkcji forum i typu usługowego, ponieważ większość organizacji realizuje w założeniu oba typy funkcji.

Jeśli chodzi o międzynarodowe organizacje pozarządowe, to realizują one funkcje:
- promują i chronią prawa człowieka,
- działają na rzecz pokoju,
- poprzez swoje działania prowadzą do rozwoju prawa i porządku międzynarodowego,
- umożliwiają współpracę w różnych zakresach – naukowym, ekologicznym itp.

W kontekście powyższych funkcji można także mówić o celach realizowanych przez poszczególne organizacje - zwykle polegają one na promocji współpracy krajów członkowskich w sferze ekonomicznej, społecznej i kulturalnej, a także obronności i ochronie praw człowieka. 

Polecamy również:

  • Podział organizacji międzynarodowych - WOS

    Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie. Więcej »

  • Rodzaje organizacji międzynarodowych

    Dynamiczny rozwój organizacji międzynarodowych obserwowany od połowy XX wieku doprowadził do wykształcenia się różnych rodzajów organizacji:organizacje ponadpańśtwowe i koordynacyjne, organizacje powszechne i regionalne oraz organizacje o kompetencjach specjalnych i kompetencjach ogólnych. Więcej »

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) - najważniejsze informacje

    Organizacja Narodów Zjednoczonych jest największą organizacją międzynarodową na świecie, zrzeszającą 193 państwa. Więcej »

  • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

    NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

  • Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - WOS

    Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest organizacją regionalną, w której skład wchodzi 57 państw (jest to najliczniejsza istniejąca organizacja regionalna). Oprócz państw europejskich w skład Organizacji wchodzą: Stany Zjednoczone, Kanada, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07