Kultura fizyczna - definicja, funkcje, cele

Kultura fizyczna – wycinek ogólnej kultury danego społeczeństwa dotyczący sprawności fizycznej, wytrzymałości, dbałości o ciało i zdrowie, dążenie do prawidłowej postawy ciała itp.

Kultura fizyczna jest realizowana poprzez zajęcia z wychowania fizycznego w szkole podstawowej, szkołach ponadpodstawowych a także na studiach. Uczestnictwo w kulturze fizycznej może być również dobrowolne – każda prywatna aktywność człowieka związana z uprawianiem sportu i troską o kondycję fizyczną.

Kultura fizyczna - cele

Cele kultury fizycznej to przede wszystkim zachowanie na długie lata zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia. W szerszej perspektywie można cele promowanej przez państwo (np. w szkole) kultury fizycznej tłumaczyć ograniczeniem przyszłych wydatków związanych ze służbą zdrowia. 

Formą uczestnictwa w kulturze fizycznej poza uprawianiem sportu jest również turystyka.

Ważnym elementem uczestnictwa w kulturze fizycznej jest także rehabilitacja, czyli podejmowanie aktywności fizycznej prowadzącej do przywrócenia poprzedniej sprawności fizycznej (jej obniżenie najczęściej związane jest z ulegnięciem wypadkowi, wiekiem itp.).

Polecamy również:

  • Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura materialna jest pewnym wycinkiem szerszego pojęcia kultury jako całokształtu dorobku ludzkości, który jest przekazywany między kolejnymi pokoleniami. Kultura materialna odnosi się do materialnych, tj. namacalnych kwestii kulturowych – przedmiotów, obiektów. Więcej »

  • Kultura duchowa - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i... Więcej »

  • Kultura wysoka - definicja, cechy, przykłady

    Kultura wysoka inaczej nazywana jest kulturą elitarną, ponieważ może ją tworzyć jedynie dość wąska grupa osób, która posiada określone kompetencje. Podobnie jest z odbiorcami kultury wysokiej – nie wszyscy mają bowiem wiedzę, doświadczenie, gust, wrażliwość, a także umiejętności... Więcej »

  • Kultura masowa - definicja, cechy, przykłady

    Kultura masowa jest specyficzną odmianą kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka (elitarna), która znajduje zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców. Więcej »

  • Kultura popularna - definicja, przykłady, wady i zalety

    Kultura popularna jest pojęciem odnoszącym się do podobnego zjawiska jak kultura masowa – tworzenia kultury o zróżnicowanej jakości, która ma odpowiadać na gusta jak największego grona odbiorców. Kultura popularna bardzo często kieruje się chęcią zysku i aktualną modą. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07