Kultura jest bardzo ważnym elementem ludzkiego życia, nic więc dziwnego, że wywiera ona istotny wpływ na życie społeczne. Dzięki kulturze człowiek staje się istotą społeczną – uczy się jak żyć pośród większej grupy ludzi.
Wyróżnia się kilka sposobów oddziaływania kultury na życie człowieka:
1. Ustanawianie systemów wartości – poprzez długie lata kształtowania kultury danej społeczności, tworzą się pewne systemy wartości, normy moralne, których następnie przestrzegania się wymaga. Wiedza o nich i i przestrzeganiu jest przekazywana z pokolenia na pokolenia, co pomaga utrzymać porządek i ład społeczny.
2. Ustanawianie wzorów zachowania i postępowania – poprzez kulturę możliwe jest utrzymanie porządku społecznego a także nawiązywanie udanych relacji społecznych pomiędzy jednostkami, służą temu nie tylko systemy wartości, ale także pewne wzory zachowania i postępowania, które powinno się naśladować w danym społeczeństwie. Naśladowanie pewnego sposobów postępowania spotyka się z aprobatą społeczną, natomiast przełamywanie kulturowych wzorców często spotyka się z dezaprobatą. Wzory zachowania określają także sposoby społecznie akceptowanego zaspokajania zróżnicowanych potrzeb jednostki.
3. Kształtowanie osobowości jednostki – otoczenie, w którym przebywa jednostka – otaczająca ją sfera kulturowa pomaga szlifować pewne cechy charakteru i osobowości, uwypuklać inne itp.
4. Tworzenie modeli zachowań instytucji i systemów – poprzez długotrwały rozwój społeczeństw ukształtowały się instytucje, które służą lepszej organizacji szczególnie dużych grup społecznych (przede wszystkim państw). Bardzo duże znaczenie ma także rodzina, jako instytucja, która dotyczy człowieka najwcześniej i w największy sposób oddziałuje na jego rozwój.