Kultura alternatywna to rodzaj kultury przeciwstawiający się kulturze dominującej – stanowi ona pewną odmienną propozycję spojrzenia na codzienność, na sztukę, literaturę, style życia danej społeczności itp.
Zwolennicy kultury alternatywnej nie starają się zrewolucjonizować obowiązującej w mediach, skomercjalizowanej kultury, ale raczej wybierają realizację własnej idei kultury alternatywnej w mniejszych grupach. Przykładem takiego działania jest np. tworzenie się różnego rodzaju subkultur (punki, hippisi, skaterzy), którzy starają się żyć w zgodzie z ideami równoległymi (acz nieraz odmiennymi) do obowiązującej kultury.
Twórcami kultury alternatywnej są najczęściej osoby młode, które krytycznie patrzą na zastany początek i mają energię by go zmieniać. Warto podkreślić, że istnienie kultury alternatywnej jest korzystnym elementem rozwoju kultury, ponieważ przynosi ono nowe bodźce, tematy refleksji i propozycje.
Bardzo często dzieje się tak, że działania początkowo z nurtu kultury alternatywnej, po pewnym czasie - po ich społecznym rozpoznaniu i przyswojeniu - wchodzą do kultury dominującej i stają się elementami popkultury.