Konstytucja Unii Europejskiej - Traktat Konstytucyjny

Konstytucja Europejska, a inaczej traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, została podpisana przez kraje członkowskie Unii w Rzymie w 2004 r. (październik). Ze względu jednak na fakt, iż nie została ona ratyfikowana przez poszczególne kraje (odrzuciła ją m.in. Francja i Holandia, gdzie odbyły się referenda), umowa ta nie weszła w życie.

Odrzucenie konstytucji europejskiej stało się bardzo silnym ciosem dla postępującej integracji – z impasu udało się jednak wyjść poprzez tzw. traktat lizboński, który - jak sama nazwa wskazuje - w formie traktatowej (a więc nie o tak wielkiej randze jak konstytucja) wprowadza w życie pewne istotne zmiany funkcjonowania Unii.

Konstytucja europejska była obszernym dokumentem, liczącym prawie 300 stron. Została ona opracowana przez specjalny Konwent Unii Europejskiej, który został powołany zgodnie z deklarację z grudnia 2001 ze szczytu w Laeken. Specjaliści konsultowali swoją pracę i ostateczny kształt konstytucji szefowie państw unijnych przyjęli w czerwcu 2004 r. Bardzo długo trwały dyskusje na temat kilku kwestii konstytucji – przede wszystkim preambuły i przywoływanych tam wartości chrześcijańskich, a także tzw. podwójnej większości (systemu głosowania w Radzie).

Tzw. Konstytucja europejska – postanowienia

Do istotnych zmian, jakie wprowadziłaby Konstytucja należały:

1. Wprowadzenie nowego systemu decydowania w Radzie UE – tzw. podwójna większość (55% państw, reprezentujących co najmniej 65% obywateli).
2. Włączenie Karty Praw Podstawowych do Konstytucji jako integralną część
3. Zyskanie przez Unię osobowości prawnej.
4. Zniesienie wymogu jednomyślności podczas podejmowania decyzji w wielu sprawach unijnych.
5. Powołanie ministra spraw zagranicznych.

Skutki nieprzyjęcia Konstytucji europejskiej

Po braku ratyfikacji dokumentu przez Holandię i Francję pojawiły się głosy, że rozwój integracji europejskiej został zamrożony na co najmniej kilka lat, jednak ta „hibernacja” UE została przełamana – jak wspomniano – dzięki przyjęciu traktatu z Lizbony.

Polecamy również:

  • Koncepcja cesarstwa uniwersalnego Ottona III

    Otton III był królem Niemiec, a od 996 r. także cesarzem rzymskim zapisał się na kartach historii dzięki podjęcia próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego pod postacią tzw. cesarstwa uniwersalnego. Więcej »

  • Święte Przymierze - idea i znaczenie - WOS

    Święte Przymierze jest jedną z ważniejszych, wczesnych prób realizacji idei jedności Europy, którą obserwujemy od ponad tysiąca lat – od czasów koncepcji Cesarstwa uniwersalnego tworzonego przez cesarza Ottona III. Więcej »

  • Ruch paneuropejski - Międzynarodowa Unia Paneuropejska - WOS

    Międzynarodowa Unia Paneuropejska była organizacją promującą ideę jedności europejskiej, która funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozwój organizacji był zainspirowany pojęciem „Stanów Zjednoczonych Europy”, których ideę zaproponował Richard... Więcej »

  • Europejska Komisja Gospodarcza - WOS

    Europejska Komisja Gospodarcza (Economic Comission for Europe) została założona w 1947 r. w celu wzmocnienia współpracy gospodarczej w zniszczonej, powojennej Europie. Komisja ta działa do dzisiaj i należy do wyspecjalizowanych komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Więcej »

  • Stany Zjednoczone Europy - Winston Churchill i jego koncepcja

    Winston Churchill był premierem Wielkiej Brytanii w trakcie II wojny światowej. Po drugiej wojnie nie zniknął jednak ze sceny politycznej – wręcz przeciwnie, choć jego partia przegrała powojenne wybory (później – w 1951 r. - wrócił do władzy), zaangażował się w działalność promocji idei... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33