Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rada Europy - cele, kompetencje, zadania

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rada Europy rozpoczęła swoje działanie w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja rządowa. Utworzyło ją 10 państw: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy i Włochy poprzez podpisane tzw. Traktatu Londyńskiego.

Rada Europy powstała jako wyraz powojennych dążeń integracyjnych w Europie, w których widziano sposób odbudowy zniszczonego wojną kontynentu i zapobieżenia ewentualnym konfliktom w przyszłości. Rada Europy była więc jednym z pierwszych kroków ku realizacji wizji W. Churchilla utworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”.

Kształt Rady Europy jako organizacji międzynarodowej został ustalony podczas kongresu w Hadze, który odbył się w 1948 r. Głównym tematem kongresu były kwestie związane z integracją europejską, stąd też wydarzenie to zaowocowało decyzjami, jakie przez kolejne lata wpływały – w sferze społecznej, kulturalnej i ekonomicznej na proces jednoczenia się Europy.

Rada Europy - cele

1. troska o przestrzeganie praw człowieka,
2. promowanie demokracji,
3. troska o umacnianie dziedzictwa kulturowego krajów europejskich,
4. przestrzeganie prawa,
5. tworzenie forum dyskusji na bieżące ważne tematy (m.in. dotyczące aktualnych problemów takich jak kwestie migracyjne, przestępczość itp.)

Siedzibą Rady Europy jest Strasburg.

Koniecznie należy pamiętać o tym by nie mylić Rady Europy z instytucjami Unii Europejskiej, a szczególnie Radą Europejską – są to dwie zupełnie różne instytucje.

Polecamy również:

  • Warunki członkostwa i członkowie Rady Europy

    Rada Europy jest organizacją zrzeszającą obecnie 47 krajów. W momencie zakładania organizacji miała ona dziesięciu członków: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Luksemburg, Irlandię, Szwecję, Norwegię, Włochy i Wielką Brytanię. Aktualnie oprócz państw europejskich do Rady Europy należą... Więcej »

  • Organy Rady Europy - WOS

    Do najważniejszych organów Rady Europy należą: 1. Komitet Ministrów – organ składa się z ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Rady Europy (czyli 47 krajów) albo zastępców ministrów. Do formalnych spotkań Komitetu dochodzi dwa razy w roku,... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 2 =
Komentarze
10Q • 2017-05-18 19:32:39
:)