Nabożeństwa

Co to jest nabożeństwo?

Nabożeństwa (łac. pia exercitia - pobożne ćwiczenia) są pozaliturgicznymi modlitwami i praktykami religijnymi. Ich celem jest rozwój życia duchowego człowieka i pogłębienie jego przekonań religijnych. Można wyróżnić nabożeństwa publiczne, ludowe oraz indywidualne. Są one włączone w poszczególne okresy liturgiczne; w rok liturgiczny, ale traktowane są bardziej jako dodatek do liturgii. Część z nich przypisana jest do konkretnych miesięcy, np. nabożeństwa majowe, czerwcowe bądź dni tygodnia np. pierwsze piątki miesiąca oraz pierwsze soboty miesiąc.

Nabożeństwa

Nabożeństwami w Kościele katolickim są m.in. Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia czy Godzinki do Najświętszej Maryi Panny. Do najbardziej znanych należą także nabożeństwa majowe (będące nabożeństwami maryjnymi) czy nabożeństwa czerwcowe (skierowane do Najświętszego Serca Jezusa). W czasie Wielkiego Postu ma miejsce z kolei nabożeństwo czterdziestogodzinne należące do tzw. nabożeństw eucharystycznych.

Wśród nabożeństw można wyróżnić także nabożeństwa lokalne, np. o urodzaj bądź ku czci świętych (odprawiane w dni ich wspomnień). Zdarza się, że nabożeństwo zostaje wprowadzone do jednej parafii, natomiast nie spotkamy go w innych miejscach, np. nabożeństwo Droga Światła (Via Lucis) powstałe w rodzinie salezjańskiej, stanowiące niejako kontynuację drogi krzyżowej, nie jest odprawiane we wszystkich kościołach. 

Specyficzny typ nabożeństw stanowią tzw. nabożeństwa ekumeniczne, w których biorą udział chrześcijanie różnych odłamów. Mają one miejsce m.in. przy okazji wizyt papieskich w danym kraju oraz w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Polecamy również:

 • Nabożeństwo czterdziestogodzinne - Adoracja Najświętszego Sakramentu

  Nabożeństwo czterdziestogodzinne to nabożeństwo, którego zadaniem jest wprowadzenie wiernych w Okres Wielkiego Postu. Polega ono na nieustannej modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, czyli innymi słowy na adoracji Najświętszego Sakramentu. Więcej »

 • Nabożeństwo różańcowe

  Nabożeństwo różańcowe to nabożeństwo maryjne, które zostało wprowadzone przez papieża Leona XIII w 1883r. W Kościele katolickim jest odprawiane codziennie w październiku (październik to miesiąc różańca). W czasie nabożeństwa odmawia się jedną cząstkę różańca, litanię loretańską oraz... Więcej »

 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu

  Godzinki o Niepokalanym Poczęciu to jedno z nabożeństw ku czci Matki Boskiej. Powstały one na wzór pacierzy kapłańskich, czyli tzw. brewiarza (inaczej: Liturgii Godzin), stąd bywają nazywane „Brewiarzem ubogich”. Więcej »

 • Droga Krzyżowa

  Droga Krzyżowa jest nabożeństwem, które nawiązuje do drogi, jaką odbył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie poniósł śmierć na krzyżu. Mękę Chrystusa rozważa się w 14 symbolicznych stacjach, przy czym tylko dziewięć z nich znajduje swoją podstawę w Piśmie Świętym. Więcej »

 • Gorzkie żale

  Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne powstałe w Polsce w okresie baroku, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.  Polega na rozważaniu męki Chrystusa –  jest to zatem nabożeństwo pasyjne. Jego powstanie związane jest z Bractwem św. Rocha przy kościele... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53