Nowenny

Nowenną (łac. novem – dziewięć) nazywa się dziewięciodniową modlitwę, czyli modlitwę, która jest odmawiana przez dziewięć kolejnych dni w szczególnej intencji. Może być odmawiana publicznie bądź prywatnie, zazwyczaj przed większym świętem bądź uroczystością.

Tradycja Kościoła przyjmuje, że pierwszą nowenną była wspólna modlitwa Apostołów trwająca od Wniebowstąpienia Jezusa aż do momentu Zesłania Ducha Świętego. Na jej pamiątkę do dziś od piątku po uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego do soboty przed niedzielą Pięćdziesiątnicy (włącznie) w kościołach rzymskokatolickich odprawia się nowennę modlitw do Ducha Świętego. Jej celem jest przygotowanie wiernych na przyjęcie darów Ducha w uroczystość Zesłania.

Zdarza się, że nowenną określona zostaje modlitwa trwająca więcej niż 9 dni. Tak jest chociażby w przypadku Nowenny Pompejańskiej, która trwa aż 54 dni, podczas których codziennie odmawia się dawne trzy części Różańca Świętego.

Wyróżnia się także tzw. Wielkie Nowenny, które są odmawiane przez 9 lat. Mają przygotować wiernych do nadchodzącego wydarzenia – są programami duszpasterskimi. W Polsce tego typu program był realizowany w latach 1957-1966, a jego celem było przygotowanie Polaków do obchodów tysiąclecia chrztu Polski. Obecnie trwa z kolei Wielka Nowenna Fatimska, która ma poprzedzić setną rocznicę objawień fatimskich. Rozpoczęła się 13 maja 2009 r., a kończy 13 maja 2017 r.

Polecamy również:

 • Nabożeństwo czterdziestogodzinne - Adoracja Najświętszego Sakramentu

  Nabożeństwo czterdziestogodzinne to nabożeństwo, którego zadaniem jest wprowadzenie wiernych w Okres Wielkiego Postu. Polega ono na nieustannej modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, czyli innymi słowy na adoracji Najświętszego Sakramentu. Więcej »

 • Nabożeństwo różańcowe

  Nabożeństwo różańcowe to nabożeństwo maryjne, które zostało wprowadzone przez papieża Leona XIII w 1883r. W Kościele katolickim jest odprawiane codziennie w październiku (październik to miesiąc różańca). W czasie nabożeństwa odmawia się jedną cząstkę różańca, litanię loretańską oraz... Więcej »

 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu

  Godzinki o Niepokalanym Poczęciu to jedno z nabożeństw ku czci Matki Boskiej. Powstały one na wzór pacierzy kapłańskich, czyli tzw. brewiarza (inaczej: Liturgii Godzin), stąd bywają nazywane „Brewiarzem ubogich”. Więcej »

 • Droga Krzyżowa

  Droga Krzyżowa jest nabożeństwem, które nawiązuje do drogi, jaką odbył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie poniósł śmierć na krzyżu. Mękę Chrystusa rozważa się w 14 symbolicznych stacjach, przy czym tylko dziewięć z nich znajduje swoją podstawę w Piśmie Świętym. Więcej »

 • Gorzkie żale

  Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne powstałe w Polsce w okresie baroku, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.  Polega na rozważaniu męki Chrystusa –  jest to zatem nabożeństwo pasyjne. Jego powstanie związane jest z Bractwem św. Rocha przy kościele... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
krokti
• 2024-04-21 14:15:02
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55