Europejska Komisja Gospodarcza - WOS

Europejska Komisja Gospodarcza (Economic Comission for Europe) została założona w 1947 r. w celu wzmocnienia współpracy gospodarczej w zniszczonej, powojennej Europie. Komisja ta działa do dzisiaj i należy do wyspecjalizowanych komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Siedziba Komisji mieści się w Genewie. Obecnym (2013 r.) szefem, inaczej sekretarzem wykonawczym, ECE jest Słowak Jan Kubiš.

Działalność Europejskiej Komisji Gospodarczej polega na promowaniu polityki służącej wzrostowi gospodarczemu, innowacjom i zwiększeniu konkurencyjności, wzrostowi przedsiębiorczości, a także promocji partnerstwa publiczno-prywatnego. Znaczącą rolę odgrywa również działalność Komisji związana z transportem – regulacją prawa transportowego itp. Realizacji zamierzonych celów gospodarczych mogą pomóc gromadzone i upubliczniane dane statystyczne.

Warto podkreślić, iż Komisja skupia się również na kwestiach związanych z ochroną środowiska – jej działalność polega na promowaniu polityki popierającej zrównoważony rozwój, rozwój międzynarodowego prawa dotyczącego ochrony środowiska, a także wspieraniu lokalnych inicjatyw skierowanych na jego ochronę.

Obecnie członkami Komisji jest 56 państw (są to przede wszystkim kraje europejskie, a także kraje byłego Związku Radzieckiego), w tym także Polska.

Polecamy również:

 • Koncepcja cesarstwa uniwersalnego Ottona III

  Otton III był królem Niemiec, a od 996 r. także cesarzem rzymskim zapisał się na kartach historii dzięki podjęcia próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego pod postacią tzw. cesarstwa uniwersalnego. Więcej »

 • Święte Przymierze - idea i znaczenie - WOS

  Święte Przymierze jest jedną z ważniejszych, wczesnych prób realizacji idei jedności Europy, którą obserwujemy od ponad tysiąca lat – od czasów koncepcji Cesarstwa uniwersalnego tworzonego przez cesarza Ottona III. Więcej »

 • Ruch paneuropejski - Międzynarodowa Unia Paneuropejska - WOS

  Międzynarodowa Unia Paneuropejska była organizacją promującą ideę jedności europejskiej, która funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozwój organizacji był zainspirowany pojęciem „Stanów Zjednoczonych Europy”, których ideę zaproponował Richard... Więcej »

 • Stany Zjednoczone Europy - Winston Churchill i jego koncepcja

  Winston Churchill był premierem Wielkiej Brytanii w trakcie II wojny światowej. Po drugiej wojnie nie zniknął jednak ze sceny politycznej – wręcz przeciwnie, choć jego partia przegrała powojenne wybory (później – w 1951 r. - wrócił do władzy), zaangażował się w działalność promocji idei... Więcej »

 • Plan Marshalla - definicja, założenia, skutki, znaczenie

  Program Odbudowy Europy (ang.  European Recovery Program, czyli ERP) lub inaczej Plan Marshalla był planem pomocy w odbudowie zniszczonej II wojną światową Europy. Plan miał polegać na uleczeniu gospodarek poszczególnych krajów poprzez dostawy surowców naturalnych,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43