Współpraca międzynarodowa - europejskie regionalne organizacje współpracy

Współpraca międzynarodowa w skali regionalnej uznawana jest często za rodzaj przeciwwagi dla procesów globalnych rządzących przede wszystkim w sferze gospodarczej. Współpraca regionalna pozwala na zwiększenie rynku zbytu, ułatwienie przepływu towarów itp. a tym samym na przyspieszony rozwój gospodarczy, przekładający się następnie na wzrost jakości życia obywateli. Z związku z tym w różnych regionach świata tworzone są regionalne ugrupowania, które umożliwiają na intensywną współpracę poszczególnych państw w różnych sferach – gospodarczej, politycznej, społecznej, naukowej, kulturowej.

Przykładami regionalnych organizacji współpracy działających na terenie Europy są:
- Unia Europejska
- Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu
- Rada Państw Morza Bałtyckiego
- Rada Nordycka
- Rada Bałtycka
- Inicjatywa Środkowoeuropejska
- Grupa Wyszehradzka
- NATO
- Rada Europy
- Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Oprócz powyższych organizacji rządowych, można wyróżnić bardzo wiele organizacji pozarządowych działających w Europie (często zajmują się one ściśle określonymi kwestiami), np.: Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Nauczycieli w Europie, Stowarzyszenie Obywateli Europejskich,Centrum Badań ds. Kobiet Europejskich, Eurogrupa na rzecz Zwierząt.

Współpraca międzynarodowa w skali regionalnej przynosi bardzo korzystne rezultaty, nie tylko jeśli chodzi o zwiększony zasięg działania, ale także o możliwości rozwoju, finansowania itp.

Polecamy również:

  • Grupa Wyszehradzka - geneza, historia, definicja - WOS

    Grupa Wyszehradzka jest przykładem nieformalnej organizacji regionalnej, której celem jest ożywienie współpracy w skali regionu. Organizacja funkcjonuje do dzisiaj. Przewodnictwo nad spotkaniami obejmuje rotacyjnie każdy z krajów. Więcej »

  • Beneluks - cele, elementy współpracy - Unia Celna Beneluksu

    Beneluks jest systemem współpracy trzech krajów – Belgii, Holandii i Luksemburgu. Ich współpraca, ze względu na sąsiadujące położenie rozwijała się już w przeszłości – pierwowzorem dla Beneluksu była Belgijsko-Luksemburska Unia Ekonomiczna znana pod nazwą Beluks (podpisano... Więcej »

  • Rada Nordycka (1952) - skład, cele, zadania - WOS

    Rada Nordycka powstała w 1952 r. w wyniku przyjęcia jednostronnych rezolucji parlamentów określonej grupy państw – Danii, Norwegii, Szwecji oraz Islandii. Przyjęcie rezolucji było poprzedzone negocjacjami dyplomatycznymi. Sposób powstania organizacji wyróżnia się na tle innych,... Więcej »

  • Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) - geneza, historia, informacje

    EFTA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu powstało na mocy podpisanej w dniu 4 stycznia w Sztokholmie Konwencji sztokholmskiej– Stowarzyszenie zostało założone przez Wielką Brytanię, Norwegię, Szwecją i Portugalię oraz: Austrię i Danię. Organizacja rozpoczęła działalność 3 maja 1960 r. Więcej »

  • Inicjatywa Środkowoeuropejska - geneza, historia - WOS

    Inicjatywa Środkowoeuropejska jest bardzo ciekawym przykładem organizacji współpracy regionalne, która łączyła interesy czterech zupełnie różnych krajów: Węgier, Austrii, Włoch i Jugosławii (różnice te dotyczyły zarówno sfery ekonomicznej, jak i politycznej). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Fajne polecam dobrze opracowane
• 2023-09-26 19:47:13
Bardzo fajne .
• 2023-09-26 11:20:23
Oku
• 2023-09-25 20:58:38
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
Gitówa
• 2023-09-19 21:19:02